Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Polub Instytut Kultury

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Miejsca, czyli nasze materialne dziedzictwo

miejsca

Tam, gdzie niebo jest bliżej ziemi

24.02.2016
Aż do tamtego wieczoru. Kiedy usłyszałam znajome „górole górole, górolsko muzyka, cały świat łobyndzies, ni mos takiej nika", po raz pierwszy pomyślałam zupełnie poważnie: jestem góralką. I tego nie zmienię.
więcej o Tam, gdzie niebo jest bliżej ziemi
miejsca

Powódź tysiąclecia

24.02.2016
„Moje dziedzictwo" okazało się dla mnie czymś utraconym, a potem powoli odnajdywanym. (…) Człowiek bardzo łatwo i mocno przywiązuje się do rzeczy i miejsc. (…) Gdyby okazało się, że z naszego domu w Opolu nie udało się uratować nic, to właśnie one stanowiły by jedyną podstawę do tego, co wiem o przeszłości mojej rodziny.
więcej o Powódź tysiąclecia
miejsca

Saudade

29.04.2016
To właśnie na tych ziemiach, najdalej wysuniętych na zachód Europy, pozostawiłam strzępy mojego serca i sprzedałam własną duszę. Zostałam prawdziwą luzomaniaczką – entuzjastką Portugalii i wszystkiego co z nią związane.
więcej o Saudade
miejsca

Ślunsko dusza – jo i mój Heimat

18.02.2016
Mój Śląsk, mój „Heimat" jest tym, za co jestem niezwykle wdzięczna mojej rodzinie. Śląska mowa w domu, poczucie przywiązania do rodzinnych okolic, a także bycia kimś wyjątkowym, z osobną, kultywowaną od lat, niekonwencjonalną tradycją (…), zrozumiałą tylko dla Ślązaków, to te aspekty, które cenię najbardziej.
więcej o Ślunsko dusza – jo i mój Heimat
miejsca

Krążąc wokół domu

18.02.2016
Dość długo chodziłam wokół tematu, zastanawiając się, co w zasadzie jest tym „moim dziedzictwem". Trafiłam w różne miejsca, od opowieści przez ludzi po pokoje. I koniec końców doszłam do wniosku, że większość z tego, co wymyśliłam, zamykała się w jednej przestrzeni – mojego rodzinnego domu.
więcej o Krążąc wokół domu
miejsca

Hanys kontra Gorol, czyli odwieczna walka Śląska i Zagłębia

18.02.2016
Pomimo, że korzenie konfliktu sięgają czasów odległych od współczesnych, a dystans pomiędzy centrum Katowic a Sosnowca to jedynie 7 km, ów konflikt jest niezwykle głęboki i trwały.
więcej o Hanys kontra Gorol, czyli odwieczna walka Śląska i Zagłębia
miejsca

Białystok – miasto tylko dla białych

18.02.2016
Białystok – to jedna z bardziej adekwatnych nazw jakie tylko można sobie wyobrazić. Jakże nowego wymiaru nabrała po wydarzeniach z ostatnich miesięcy. Białystok – miasto tylko dla białych, miasto, gdzie świetnie się ma hasło „white power".
więcej o Białystok – miasto tylko dla białych
miejsca

Moje dziedzictwo – 404 not found

18.02.2016
Myślę, że mój przykład będzie się nieco odróżniał od reszty historii opowiedzianych przez kolegów i koleżanki ze studenckiej ławki. Mam jednak nadzieję, że nie będzie odosobniony i skłoni wszystkich do refleksji.
więcej o Moje dziedzictwo – 404 not found
miejsca

Sposoby posłużenia się dziedzictwem kulturowym w filmie

18.02.2016
Kino może zarówno stanowić istotną część dziedzictwa kulturowego, ale także funkcjonować jako kanał, który umożliwia przenikanie elementów szczególnie cennych pod względem kulturowym do świadomości ogólnej.
więcej o Sposoby posłużenia się dziedzictwem kulturowym w filmie
miejsca

Biblioteka

18.02.2016
Ta opowieść będzie łączyć moje dwa sposoby rozumienia dziedzictwa, ponieważ napiszę o bibliotece w rodzinnej miejscowości oraz świecie słów i książek do którego kiedyś za jej sprawą wkroczyłam.
więcej o Biblioteka