Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Polub Instytut Kultury

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Miejsca, czyli nasze materialne dziedzictwo

miejsca

Przestrzenie

09.04.2016
„Skąd jesteś? Z Ukrainy? Brzmisz jak Ukrainka". Wtedy odpowiadałam, że nie, nie mam nic wspólnego z Ukrainą. Kiedy podawałam nazwę mojego rodzinnego miasta mówiono „A to to, nad morzem". Odpowiadałam, że nie, to to w górach. „A gdzie?" pytano. Orientacyjnie odpowiadałam „Niedaleko Cieszyna, Bielska, Skoczowa, no i Wisły. Tam Adam Małysz…". „Aha, aha" słyszałam wtedy.
więcej o Przestrzenie
miejsca

„Parva Cracovia"

10.04.2016
„Krosno – moja mała ojczyzna […]" – tymi słowami rozpoczyna się mój utwór poetycki, który napisałem będąc w V klasie szkoły podstawowej. Zawsze, kiedy do niego powracam przypominają mi się chwile beztroskiego, dziecinnego życia. A sam wiersz przywołuje uśmiech na mej twarzy, jednakże jego temat zawsze będzie dla mnie aktualny.
więcej o „Parva Cracovia"
miejsca

Kulturowe rozdwojenie jaźni

09.04.2016
Pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa. Słynna na całą Europę fabryka maszyn górniczych i wiertniczych. Raj dla wielbicieli Beskidu Niskiego, który w tych okolicach jest chyba najdzikszy i najpiękniejszy, pełen drewnianych krzyży i wojennych cmentarzy. Jedna z najstarszych rafinerii ropy na świecie. Miejsce, gdzie w 1915 r. miała miejsce największa bitwa frontu wschodniego I wojny światowej. Gorlice lata świetności zdecydowanie mają już za sobą.
więcej o Kulturowe rozdwojenie jaźni
miejsca

Zachodzące słońce

26.02.2016
„Czas mija i nie wraca, ale to, co minęło to nie zginęło" – tak mówią na Ukrainie. W promieniach zachodzącego Słońca czuję połączenie z przeszłością, uświadamiam sobie, że wszystko, co stało się pod tym samym Słońcem, pozwoliło mi być taką, jaką jestem.
więcej o Zachodzące słońce
miejsca

Tam, gdzie niebo jest bliżej ziemi

24.02.2016
Aż do tamtego wieczoru. Kiedy usłyszałam znajome „górole górole, górolsko muzyka, cały świat łobyndzies, ni mos takiej nika", po raz pierwszy pomyślałam zupełnie poważnie: jestem góralką. I tego nie zmienię.
więcej o Tam, gdzie niebo jest bliżej ziemi
miejsca

Powódź tysiąclecia

24.02.2016
„Moje dziedzictwo" okazało się dla mnie czymś utraconym, a potem powoli odnajdywanym. (…) Człowiek bardzo łatwo i mocno przywiązuje się do rzeczy i miejsc. (…) Gdyby okazało się, że z naszego domu w Opolu nie udało się uratować nic, to właśnie one stanowiły by jedyną podstawę do tego, co wiem o przeszłości mojej rodziny.
więcej o Powódź tysiąclecia
miejsca

Saudade

29.04.2016
To właśnie na tych ziemiach, najdalej wysuniętych na zachód Europy, pozostawiłam strzępy mojego serca i sprzedałam własną duszę. Zostałam prawdziwą luzomaniaczką – entuzjastką Portugalii i wszystkiego co z nią związane.
więcej o Saudade
miejsca

Ślunsko dusza – jo i mój Heimat

18.02.2016
Mój Śląsk, mój „Heimat" jest tym, za co jestem niezwykle wdzięczna mojej rodzinie. Śląska mowa w domu, poczucie przywiązania do rodzinnych okolic, a także bycia kimś wyjątkowym, z osobną, kultywowaną od lat, niekonwencjonalną tradycją (…), zrozumiałą tylko dla Ślązaków, to te aspekty, które cenię najbardziej.
więcej o Ślunsko dusza – jo i mój Heimat
miejsca

Krążąc wokół domu

18.02.2016
Dość długo chodziłam wokół tematu, zastanawiając się, co w zasadzie jest tym „moim dziedzictwem". Trafiłam w różne miejsca, od opowieści przez ludzi po pokoje. I koniec końców doszłam do wniosku, że większość z tego, co wymyśliłam, zamykała się w jednej przestrzeni – mojego rodzinnego domu.
więcej o Krążąc wokół domu
miejsca

Hanys kontra Gorol, czyli odwieczna walka Śląska i Zagłębia

18.02.2016
Pomimo, że korzenie konfliktu sięgają czasów odległych od współczesnych, a dystans pomiędzy centrum Katowic a Sosnowca to jedynie 7 km, ów konflikt jest niezwykle głęboki i trwały.
więcej o Hanys kontra Gorol, czyli odwieczna walka Śląska i Zagłębia