Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Polub Instytut Kultury

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Miejsca, czyli nasze materialne dziedzictwo

miejsca

Perełka wśród kurzu

15.04.2014
Jako przyszły zarządzający kulturą czuję się współodpowiedzialna za kształt i oddźwięk tego miejsca. Wiem i zdaję sobie sprawę z jego ambiwalencji. Dużą rolę w zrozumieniu swojego dziedzictwa ma moja rodzina, która dba o znajomość swoich korzeni. Szczególnie mocno przyczynił się do tego mój wuj, lokalny działacz i charyzmatyk. Stwarzając książkę opisującą drzewo genealogiczne naszego rodu oraz 75 lat jego życia w Łańcucie, rozbudził we mnie poczucie zagubionej tożsamości.
więcej o Perełka wśród kurzu
miejsca

Mój Kraków, moja Nowa Huta, moje Mistrzejowice

06.04.2014
Swoje dziedzictwo odnajduję w Krakowie, czyli tu, gdzie się urodziłem, dorastałem i nadal mieszkam. W pełni i bez kompleksów czuję się krakowianinem, ale jednocześnie najsilniejszy związek odczuwam z Nową Hutą, choć w przeciwieństwie do znacznej ilości nowohucian jadąc w okolice Rynku Głównego nie mówię, że „jadę do Krakowa".
więcej o Mój Kraków, moja Nowa Huta, moje Mistrzejowice
miejsca

Polka w Niemczech

06.04.2014
Nie wychowano mnie na modłę niemieckiej szlachcianki, nie przywiązałam się do herbu i nie mówię po niemiecku. Wychowałam się w polskiej rodzinie, moim domem są krakowskie Bronowice, a będąc w Niemczech tęskniłam za dziadkiem "Edziusiem", który godzinami huśtał mnie na osiedlowej huśtawce.
więcej o Polka w Niemczech
miejsca

Pałac Hegenscheidtów w Ornontowicach

07.04.2014
Wciąż jednak pozostaje wewnętrzny smutek – że jednak coś utraciliśmy, że mieliśmy coś bardzo cennego i każdy młody Ornontowiczanin powinien mieć możliwość odwiedzenia pałacu i posłuchania tej przepięknej historii rodziny Hegenscheidt w tamtych murach. Bo to chyba najlepszy sposób, aby obudzić już w najmłodszych poszanowanie do historii, ale także sposób aby pomóc każdemu człowiekowi umiejscowić się w świecie – coraz bardziej globalnym, niż lokalnym.
więcej o Pałac Hegenscheidtów w Ornontowicach
miejsca

Ziemia pięciu pokoleń

28.03.2014
Miałam tę wyjątkową okazję dorastać w miejscu, na którym przed ponad stu laty osiedlili się moi prapradziadkowie Frymusowie. Wybudowali w Wielgomłynach swój drewniany, pokryty strzechą, dwuizbowy dom. W 1935 roku pewien wędrowny malarz za kromkę świeżego chleba i kubek chłodnego podpiwku uwiecznił go na małej, drewnianej desce, która szczęśliwie zachowała się do dnia dzisiejszego.
więcej o Ziemia pięciu pokoleń
miejsca

Moje miejsca - Tatry i Zakopane

28.03.2014
Wychowałam się w bliskości gór, z wczesnego dzieciństwa pamiętam lodowate powietrze, które jako dziecko chciałam przechować w pudełku na później i Halny, który był tak silny, że wydawało mi się, że wtłacza mój oddech z powrotem do płuc.
więcej o Moje miejsca - Tatry i Zakopane
miejsca

Sentymentalna podróż w poszukiwaniu dziedzictwa

24.03.2014
Zalety Wrocławia mogłabym wymieniać bez końca… Wrocław to moje dziedzictwo, w którym odbija się historia mojej rodziny. Zażyłość z „miastem stu mostów” nie pozostanie bez wpływu na moją przyszłość, którą chciałabym spędzić właśnie tu. Marzę, by podobnie jak moi rodzice, pokazywać dzieciom historię miasta, które mnie ukształtowało.
więcej o Sentymentalna podróż w poszukiwaniu dziedzictwa
miejsca

Dusza domu

24.03.2014
Podczas spotkań rodzinnych siadaliśmy przy wspólnym stole w kuchni, będącej zarówno salonem, pokojem dziennym i sypialnią, w chacie z lat 40. XX w. w jednej z małych wsi Beskidu Wyspowego. To nie izby z piękną i rzeźbioną boazerią stanowiły centrum. Pomimo że w nich chowało się to, co najcenniejsze (...) to inne pokoje ustępowały miejsca kuchni.
więcej o Dusza domu
miejsca

Szorstka Urszula

16.03.2014
Tym miejscem, do którego wciąż wracam, jest Zalesie – wieś w regionie świętokrzyskim, położona zaledwie kilkanaście kilometrów od stóp Łysej Góry. To tutaj 3 maja 1903 roku przychodzi na świat, jako jedna z siedmiorga rodzeństwa, moja prababcia. W wieku 30 lat wychodzi za mąż i razem z ukochanym postanawiają pozostać w rodzinnej miejscowości. Niedługo później, naprzeciwko czternastowiecznego kościoła, stają dwa domy. Historia mojej rodziny lawiruje pomiędzy tymi dwoma domami, które połączone wydeptaną w ziemi ścieżką i specjalnie wstawioną w ogrodzeniu małą bramką, zdawały się tworzyć jedną całość.
więcej o Szorstka Urszula
miejsca

W świecie którego już nie ma

16.03.2014
Podlasie. Kilka kilometrów w kierunku południowo-wschodnim od Bielska Podlaskiego, ale nie na trasie głównej, znajduje się mała wieś – Lewki. Jeszcze nie tak dawno centralną, a zarazem jedyną drogę we wsi stanowiły tzw. kocie łby, które na szczególną prośbę mieszkańców zostały zalane asfaltem, oczywiście w celu wprowadzenia nowoczesności.
więcej o W świecie którego już nie ma