Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Polub Instytut Kultury

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Miejsca, czyli nasze materialne dziedzictwo

miejsca

Miejsca, które pamiętamy

13.02.2015
Ruiny są dziedzictwem, które pokazują jak bardzo czas potrafi strawić piękno, oraz na swoim bolesnym przykładzie pokazują zawiłości historii. Uświadamiają nam, że wszystko przemija, tak samo jak tradycje, które nie są przekazywane, ludzie, o których się zapomina i historia, na której przykładzie powinniśmy eliminować swoje błędy i dbać o to co wartościowe.
więcej o Miejsca, które pamiętamy
miejsca

Dwadzieścia metrów kwadratowych dziedzictwa

13.02.2015
Dwadzieścia metrów kwadratowych – taka jest powierzchnia pokoju gościnnego ze starą kawalerką taty. Ponad sto lat historii tego miejsca mieści się właśnie w tym pokoju.
więcej o Dwadzieścia metrów kwadratowych dziedzictwa
miejsca

Suchedniów - moja mała ojczyzna

13.02.2015
Film o Suchedniowie dawniej i dziś – zestawienie archiwalnych fotografii ze stanem obecnym
więcej o Suchedniów - moja mała ojczyzna
miejsca

Kawałek duszy

20.03.2015
Myślę, że całkiem możliwe, że lata temu zagubiłam w Tatrach kawałek duszy, przez to cały czas coś mnie w środku uwierało, czegoś mi brakowało.
więcej o Kawałek duszy
miejsca

Moja babcia mieszka na wsi

17.03.2015
Naszym ulubionym zajęciem były rowerowe wycieczki. Nigdy nie wiedzieliśmy gdzie jedziemy i jak długo nas nie będzie. Nie mieliśmy mapy. Nie braliśmy telefonów.
więcej o Moja babcia mieszka na wsi
miejsca

Dom z historią w tle

14.05.2014
I to właśnie owo kasyno stanowi początek wszystkiego. Kiedy czasem pomyślę, że mieszkam w budynku, w którym 100 lat wcześniej, pracownicy i właściciele rafinerii tracili pieniądze na kruchej uciesze, jaką była gra w ruletkę czy pokera, czuję się dziwnie. A jednak, ten klasycyzujący gmach, z mansardowym dachem i wykuszami, to miejsce, w którym od 20 lat mieszkam.
więcej o Dom z historią w tle
miejsca

Perełka wśród kurzu

15.04.2014
Jako przyszły zarządzający kulturą czuję się współodpowiedzialna za kształt i oddźwięk tego miejsca. Wiem i zdaję sobie sprawę z jego ambiwalencji. Dużą rolę w zrozumieniu swojego dziedzictwa ma moja rodzina, która dba o znajomość swoich korzeni. Szczególnie mocno przyczynił się do tego mój wuj, lokalny działacz i charyzmatyk. Stwarzając książkę opisującą drzewo genealogiczne naszego rodu oraz 75 lat jego życia w Łańcucie, rozbudził we mnie poczucie zagubionej tożsamości.
więcej o Perełka wśród kurzu
miejsca

Mój Kraków, moja Nowa Huta, moje Mistrzejowice

06.04.2014
Swoje dziedzictwo odnajduję w Krakowie, czyli tu, gdzie się urodziłem, dorastałem i nadal mieszkam. W pełni i bez kompleksów czuję się krakowianinem, ale jednocześnie najsilniejszy związek odczuwam z Nową Hutą, choć w przeciwieństwie do znacznej ilości nowohucian jadąc w okolice Rynku Głównego nie mówię, że „jadę do Krakowa".
więcej o Mój Kraków, moja Nowa Huta, moje Mistrzejowice
miejsca

Polka w Niemczech

06.04.2014
Nie wychowano mnie na modłę niemieckiej szlachcianki, nie przywiązałam się do herbu i nie mówię po niemiecku. Wychowałam się w polskiej rodzinie, moim domem są krakowskie Bronowice, a będąc w Niemczech tęskniłam za dziadkiem "Edziusiem", który godzinami huśtał mnie na osiedlowej huśtawce.
więcej o Polka w Niemczech
miejsca

Pałac Hegenscheidtów w Ornontowicach

07.04.2014
Wciąż jednak pozostaje wewnętrzny smutek – że jednak coś utraciliśmy, że mieliśmy coś bardzo cennego i każdy młody Ornontowiczanin powinien mieć możliwość odwiedzenia pałacu i posłuchania tej przepięknej historii rodziny Hegenscheidt w tamtych murach. Bo to chyba najlepszy sposób, aby obudzić już w najmłodszych poszanowanie do historii, ale także sposób aby pomóc każdemu człowiekowi umiejscowić się w świecie – coraz bardziej globalnym, niż lokalnym.
więcej o Pałac Hegenscheidtów w Ornontowicach