Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Polub Instytut Kultury

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Miejsca, czyli nasze materialne dziedzictwo

miejsca

Za barakiem

10.03.2015
Barak stał od zawsze przed domem moich dziadków w Beskidzie Makowskim. Zbudowany pewnie przez dziadka, wielokrotnie rozbudowywany, ulepszany, z nieszczęsnym, ale wytrzymałym eternitowym dachem. (...) Było dla nas rzeczą naturalną, że barak stoi tam, gdzie stoi, choć dla wszystkich naszych gości było to dość absurdalne.
więcej o Za barakiem
miejsca

Gdy dziedzictwo wprowadza dysonans

10.03.2015
Trzeba chyba dojrzeć do momentu, w którym staje się to ważne i móc określić swoje przywiązanie do dziedzictwa, trochę poczytać, trochę poanalizować, ale i być uwrażliwionym przez odpowiednich edukatorów.
więcej o Gdy dziedzictwo wprowadza dysonans
miejsca

Miejsca, które pamiętamy

13.02.2015
Ruiny są dziedzictwem, które pokazują jak bardzo czas potrafi strawić piękno, oraz na swoim bolesnym przykładzie pokazują zawiłości historii. Uświadamiają nam, że wszystko przemija, tak samo jak tradycje, które nie są przekazywane, ludzie, o których się zapomina i historia, na której przykładzie powinniśmy eliminować swoje błędy i dbać o to co wartościowe.
więcej o Miejsca, które pamiętamy
miejsca

Dwadzieścia metrów kwadratowych dziedzictwa

13.02.2015
Dwadzieścia metrów kwadratowych – taka jest powierzchnia pokoju gościnnego ze starą kawalerką taty. Ponad sto lat historii tego miejsca mieści się właśnie w tym pokoju.
więcej o Dwadzieścia metrów kwadratowych dziedzictwa
miejsca

Suchedniów - moja mała ojczyzna

13.02.2015
Film o Suchedniowie dawniej i dziś – zestawienie archiwalnych fotografii ze stanem obecnym
więcej o Suchedniów - moja mała ojczyzna
miejsca

Kawałek duszy

20.03.2015
Myślę, że całkiem możliwe, że lata temu zagubiłam w Tatrach kawałek duszy, przez to cały czas coś mnie w środku uwierało, czegoś mi brakowało.
więcej o Kawałek duszy
miejsca

Moja babcia mieszka na wsi

17.03.2015
Naszym ulubionym zajęciem były rowerowe wycieczki. Nigdy nie wiedzieliśmy gdzie jedziemy i jak długo nas nie będzie. Nie mieliśmy mapy. Nie braliśmy telefonów.
więcej o Moja babcia mieszka na wsi
miejsca

Dom z historią w tle

14.05.2014
I to właśnie owo kasyno stanowi początek wszystkiego. Kiedy czasem pomyślę, że mieszkam w budynku, w którym 100 lat wcześniej, pracownicy i właściciele rafinerii tracili pieniądze na kruchej uciesze, jaką była gra w ruletkę czy pokera, czuję się dziwnie. A jednak, ten klasycyzujący gmach, z mansardowym dachem i wykuszami, to miejsce, w którym od 20 lat mieszkam.
więcej o Dom z historią w tle
miejsca

Perełka wśród kurzu

15.04.2014
Jako przyszły zarządzający kulturą czuję się współodpowiedzialna za kształt i oddźwięk tego miejsca. Wiem i zdaję sobie sprawę z jego ambiwalencji. Dużą rolę w zrozumieniu swojego dziedzictwa ma moja rodzina, która dba o znajomość swoich korzeni. Szczególnie mocno przyczynił się do tego mój wuj, lokalny działacz i charyzmatyk. Stwarzając książkę opisującą drzewo genealogiczne naszego rodu oraz 75 lat jego życia w Łańcucie, rozbudził we mnie poczucie zagubionej tożsamości.
więcej o Perełka wśród kurzu
miejsca

Mój Kraków, moja Nowa Huta, moje Mistrzejowice

06.04.2014
Swoje dziedzictwo odnajduję w Krakowie, czyli tu, gdzie się urodziłem, dorastałem i nadal mieszkam. W pełni i bez kompleksów czuję się krakowianinem, ale jednocześnie najsilniejszy związek odczuwam z Nową Hutą, choć w przeciwieństwie do znacznej ilości nowohucian jadąc w okolice Rynku Głównego nie mówię, że „jadę do Krakowa".
więcej o Mój Kraków, moja Nowa Huta, moje Mistrzejowice