Miejsca, czyli nasze materialne dziedzictwo
miejsca
08.03.2017
Największe wrażenie robiły jednak słowa już wtedy starszych pań, często babć i prababć koleżanek z klasy. Słowa, za pomocą których starały się opisać dni pacyfikacji. Relacje te, często pozostawały przerwane i niedokończone, gdyż – mimo upływu czasu – emocje wciąż pozostawały równie mocne. Przerażenie, ucieczka, a potem rozpacz budziły się tu na nowo.
więcej o Pamiętać tamtą jesień; dla Nich. Dla Nas.
miejsca
01.03.2017
Po Marysi nie było widać w jakim jest wieku, ponieważ była doskonale utrzymana i żyła w dobrych warunkach - okłamała go, że jest 10 lat młodsza niż w rzeczywistości i przyznała mu się do tego dopiero na łożu śmierci.
więcej o Kraków, Zawoja, Bartkowa, taniec, muzyka
miejsca
01.03.2017
Jest zbudowany z cegły, ale cały obity drewnianymi deskami, dodatkowo pomalowanym na bardzo ciemny, wręcz czarny kolor. Typowa czerwona dachówka i białe, małe okna idealnie kontrastują z resztą budynku. Jego wyjątkowość tkwi też właśnie w tym kolorze, bo jak często widzimy domy pomalowane na czarno?
więcej o Czarny dom w kolonii
miejsca
10.04.2016
Przez wieki miasto było zamieszkiwane przez wiele różnych narodowości, stąd w jej tradycji i kulturze przeplatają się nie tylko wpływy sąsiednich miejscowości wiejskich, ale także elementy pochodzące z kultury żydowskiej, romskiej czy niemieckiej.
więcej o Moja mała ojczyzna
miejsca
10.04.2016
Z braku innego pomysłu byłam już zdecydowana na temat swojej pracy, gdy na zajęciach usłyszałam zdanie: "dom też może być dziedzictwem". Skupiając się na szczegółach nawet o tym nie pomyślałam. Z czym może wiązać się większa ilość wspomnień niż z domem na wsi, w którym spędziłam swoje dzieciństwo?
więcej o Dom moim dziedzictwem
miejsca
09.04.2016
Mogę opowiadać o moim mieście bez końca, o jego domach, parkach, ulicach, mieszkańcach. Tutaj wyrastałem, chłonąłem tą atmosferę od dziecka i bardzo bym chciał podzielić się tym wszystkim z innymi ludźmi.
więcej o Czerniowce
miejsca
09.04.2016
Za moje dziedzictwo uznaję Cmentarz Żołnierzy Radzieckich, znajdujący się przy wyjeździe z Suwałk, nieopodal drogi wojewódzkiej prowadzącej do wsi Jeleniewo. Przyporządkowałabym go do kategorii dziedzictwa jako miejsca. Na pewno jest to dość niekonwencjonalny wybór. Jak dziedzictwem może być cmentarz i to jeszcze żołnierzy i jeńców radzieckich?
więcej o Cmentarz okupanta dziedzictwem?
miejsca
09.04.2016
Z pochodzenia jestem Tatarką Krymską i historia mojego narodu jest moim dziedzictwem kulturowym. Tak więc Krym, czyli region wschodnioeuropejski nad Morzem Czarnym. Ze względu na ostatnie wydarzenia polityczne coraz częściej można o nim usłyszeć w wiadomościach.
więcej o Krym
miejsca
09.04.2016
Urodziłam się i wychowałam w małej miejscowości pomiędzy Krakowem a Zakopanem. Jedni twierdzą, że moje miasto wyznacza granicę górali, inni mówią, że to jeszcze aglomeracja krakowska. Osobiście nie utożsamiam się ani z Podhalem ani z Krakusami. Bo i dlaczego?
więcej o U nas wychodzi się na pole!
miejsca
09.04.2016
Sanocki Skansen to miejsce, które odwiedzają wszystkie wycieczki przyjeżdzające do miasta (podobnie jak w Krakowie Wawel), to też miejsce lekcji historii i regionalizmu dla uczniów miejscowych szkół. Moja fascynacja muzeum, a dokładniej lokalnością i jej specyfiką zaczęła się właśnie na jednej z takich lekcji, gdy uczęszczałam do Szkoły Podstawowej nr 8.
więcej o Skansen w Sanoku