Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Polub Instytut Kultury

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Miejsca, czyli nasze materialne dziedzictwo

miejsca

Dom moim dziedzictwem

10.04.2016
Z braku innego pomysłu byłam już zdecydowana na temat swojej pracy, gdy na zajęciach usłyszałam zdanie: "dom też może być dziedzictwem". Skupiając się na szczegółach nawet o tym nie pomyślałam. Z czym może wiązać się większa ilość wspomnień niż z domem na wsi, w którym spędziłam swoje dzieciństwo?
więcej o Dom moim dziedzictwem
miejsca

Czerniowce

09.04.2016
Mogę opowiadać o moim mieście bez końca, o jego domach, parkach, ulicach, mieszkańcach. Tutaj wyrastałem, chłonąłem tą atmosferę od dziecka i bardzo bym chciał podzielić się tym wszystkim z innymi ludźmi.
więcej o Czerniowce
miejsca

Cmentarz okupanta dziedzictwem?

09.04.2016
Za moje dziedzictwo uznaję Cmentarz Żołnierzy Radzieckich, znajdujący się przy wyjeździe z Suwałk, nieopodal drogi wojewódzkiej prowadzącej do wsi Jeleniewo. Przyporządkowałabym go do kategorii dziedzictwa jako miejsca. Na pewno jest to dość niekonwencjonalny wybór. Jak dziedzictwem może być cmentarz i to jeszcze żołnierzy i jeńców radzieckich?
więcej o Cmentarz okupanta dziedzictwem?
miejsca

Krym

09.04.2016
Z pochodzenia jestem Tatarką Krymską i historia mojego narodu jest moim dziedzictwem kulturowym. Tak więc Krym, czyli region wschodnioeuropejski nad Morzem Czarnym. Ze względu na ostatnie wydarzenia polityczne coraz częściej można o nim usłyszeć w wiadomościach.
więcej o Krym
miejsca

U nas wychodzi się na pole!

09.04.2016
Urodziłam się i wychowałam w małej miejscowości pomiędzy Krakowem a Zakopanem. Jedni twierdzą, że moje miasto wyznacza granicę górali, inni mówią, że to jeszcze aglomeracja krakowska. Osobiście nie utożsamiam się ani z Podhalem ani z Krakusami. Bo i dlaczego?
więcej o U nas wychodzi się na pole!
miejsca

Skansen w Sanoku

09.04.2016
Sanocki Skansen to miejsce, które odwiedzają wszystkie wycieczki przyjeżdzające do miasta (podobnie jak w Krakowie Wawel), to też miejsce lekcji historii i regionalizmu dla uczniów miejscowych szkół. Moja fascynacja muzeum, a dokładniej lokalnością i jej specyfiką zaczęła się właśnie na jednej z takich lekcji, gdy uczęszczałam do Szkoły Podstawowej nr 8.
więcej o Skansen w Sanoku
miejsca

Przestrzenie

09.04.2016
„Skąd jesteś? Z Ukrainy? Brzmisz jak Ukrainka". Wtedy odpowiadałam, że nie, nie mam nic wspólnego z Ukrainą. Kiedy podawałam nazwę mojego rodzinnego miasta mówiono „A to to, nad morzem". Odpowiadałam, że nie, to to w górach. „A gdzie?" pytano. Orientacyjnie odpowiadałam „Niedaleko Cieszyna, Bielska, Skoczowa, no i Wisły. Tam Adam Małysz…". „Aha, aha" słyszałam wtedy.
więcej o Przestrzenie
miejsca

„Parva Cracovia"

10.04.2016
„Krosno – moja mała ojczyzna […]" – tymi słowami rozpoczyna się mój utwór poetycki, który napisałem będąc w V klasie szkoły podstawowej. Zawsze, kiedy do niego powracam przypominają mi się chwile beztroskiego, dziecinnego życia. A sam wiersz przywołuje uśmiech na mej twarzy, jednakże jego temat zawsze będzie dla mnie aktualny.
więcej o „Parva Cracovia"
miejsca

Kulturowe rozdwojenie jaźni

09.04.2016
Pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa. Słynna na całą Europę fabryka maszyn górniczych i wiertniczych. Raj dla wielbicieli Beskidu Niskiego, który w tych okolicach jest chyba najdzikszy i najpiękniejszy, pełen drewnianych krzyży i wojennych cmentarzy. Jedna z najstarszych rafinerii ropy na świecie. Miejsce, gdzie w 1915 r. miała miejsce największa bitwa frontu wschodniego I wojny światowej. Gorlice lata świetności zdecydowanie mają już za sobą.
więcej o Kulturowe rozdwojenie jaźni
miejsca

Zachodzące słońce

26.02.2016
„Czas mija i nie wraca, ale to, co minęło to nie zginęło" – tak mówią na Ukrainie. W promieniach zachodzącego Słońca czuję połączenie z przeszłością, uświadamiam sobie, że wszystko, co stało się pod tym samym Słońcem, pozwoliło mi być taką, jaką jestem.
więcej o Zachodzące słońce