Miejsca, czyli nasze materialne dziedzictwo
miejsca
01.02.2021
Chociaż członkowie mojej rodziny wywodzą się z różnych regionów Południowej Polski, to jednak właśnie region Podhala i jego kultura były najbardziej obecne w moim życiu i nadal mi towarzyszą, pomimo zmiany miejsca zamieszkania.
więcej o „Tam, w moim kącie ziemi, kwitną teraz kwiaty…*” – kultura podhalańska moim dziedzictwem
miejsca
01.02.2021
Mieszkam w Słopnicach, jest to wieś położona w malowniczym Beskidzie Wyspowym. Słopnice są piękną miejscowością, którą otaczają góry - od zachodu Mogielica i Łopień, a od południa grzbiet Cichonia i Zapowiednicy. Jednym z najważniejszych i najstarszych zabytków Słopnic jest dwór wybudowany w I połowie XIX wieku w stylu klasycystycznym.
więcej o Zabytkowy dwór w Słopnicach
miejsca
24.03.2018
Na początku stawiamy pytanie – czym jest dziedzictwo? Znacznie później, choć wcale nie tak daleko dochodzimy do wniosku, że dziedzictwo to zbudowane wewnątrz nas wartości: rodzina, pochodzenie, kraj, historia, wspomnienia, marzenia i przywiązanie. A czy dziedzictwem mógłby być zbiór wszelkich związanych z nami i naszymi przodkami opowieści, ich życiorysów oraz dokonań?
więcej o Moje dziedzictwo: Dziedzictwo przekazywane z pokolenia na pokolenie
miejsca
27.03.2017
Dla mnie samej to właśnie zwykłe, codzienne, niby nic nieznaczące sytuacje budują obraz ukochanego domu. Domu, który jest dla mnie dziedzictwem miłości, wzajemnego szacunku, dobroci i wszystkich wartości wpajanych mi przez rodziców. To miejsce, które trzyma w sobie ślad wszystkich żyjących tu osób. Jest albumem wspomnień rodzinnych.
więcej o Moje cztery ściany
miejsca
23.03.2017
Tym samym moje dziedzictwo to szeroko rozumiany, acz potraktowany wybiórczo Śląsk. Pochodzę stamtąd, w rozmowach ze znajomymi zawsze podkreślam, że jestem ze Śląska, czuję się związana z tym regionem i nierzadko śmieję się, że „dziewczynki ze Śląska nie mają serduszek, tylko węgielki” – nie mam jednak wątpliwości, że prawdziwy Hanys oburzyłby się, słysząc moje słowa. Nie mieszkam w familoku, nie wyrzucam śmieci do hasioka, w zimie nie zakładam wełnianych fusekli…
więcej o „Dziewczynki ze Śląska nie mają serduszek, tylko węgielki”
miejsca
21.03.2017
Z dala od mojego miasta i regionu byłam wreszcie w stanie docenić, co tak naprawdę dla mnie znaczą. Wreszcie byłam zdolna poczuć tą więź, która łączy mnie z moim fizycznym dziedzictwem i jestem wdzięczna za tą możliwość, bo dzięki temu byłam w stanie lepiej poznać samą siebie. O ile jeszcze parę lat temu wstyd mi było przyznać się skąd jestem, tak teraz z dumą opowiadam każdemu o swoim mieście i okolicy.
więcej o Moja własna perła
miejsca
08.03.2017
Największe wrażenie robiły jednak słowa już wtedy starszych pań, często babć i prababć koleżanek z klasy. Słowa, za pomocą których starały się opisać dni pacyfikacji. Relacje te, często pozostawały przerwane i niedokończone, gdyż – mimo upływu czasu – emocje wciąż pozostawały równie mocne. Przerażenie, ucieczka, a potem rozpacz budziły się tu na nowo.
więcej o Pamiętać tamtą jesień; dla Nich. Dla Nas.
miejsca
01.03.2017
Po Marysi nie było widać w jakim jest wieku, ponieważ była doskonale utrzymana i żyła w dobrych warunkach - okłamała go, że jest 10 lat młodsza niż w rzeczywistości i przyznała mu się do tego dopiero na łożu śmierci.
więcej o Kraków, Zawoja, Bartkowa, taniec, muzyka
miejsca
01.03.2017
Jest zbudowany z cegły, ale cały obity drewnianymi deskami, dodatkowo pomalowanym na bardzo ciemny, wręcz czarny kolor. Typowa czerwona dachówka i białe, małe okna idealnie kontrastują z resztą budynku. Jego wyjątkowość tkwi też właśnie w tym kolorze, bo jak często widzimy domy pomalowane na czarno?
więcej o Czarny dom w kolonii
miejsca
10.04.2016
Przez wieki miasto było zamieszkiwane przez wiele różnych narodowości, stąd w jej tradycji i kulturze przeplatają się nie tylko wpływy sąsiednich miejscowości wiejskich, ale także elementy pochodzące z kultury żydowskiej, romskiej czy niemieckiej.
więcej o Moja mała ojczyzna