Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Polub Instytut Kultury

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Miejsca, czyli nasze materialne dziedzictwo

miejsca

„Tam, w moim kącie ziemi, kwitną teraz kwiaty…*” – kultura podhalańska moim dziedzictwem

01.02.2021
Chociaż członkowie mojej rodziny wywodzą się z różnych regionów Południowej Polski, to jednak właśnie region Podhala i jego kultura były najbardziej obecne w moim życiu i nadal mi towarzyszą, pomimo zmiany miejsca zamieszkania.
więcej o „Tam, w moim kącie ziemi, kwitną teraz kwiaty…*” – kultura podhalańska moim dziedzictwem
miejsca

Zabytkowy dwór w Słopnicach

01.02.2021
Mieszkam w Słopnicach, jest to wieś położona w malowniczym Beskidzie Wyspowym. Słopnice są piękną miejscowością, którą otaczają góry - od zachodu Mogielica i Łopień, a od południa grzbiet Cichonia i Zapowiednicy. Jednym z najważniejszych i najstarszych zabytków Słopnic jest dwór wybudowany w I połowie XIX wieku w stylu klasycystycznym.
więcej o Zabytkowy dwór w Słopnicach
miejsca

Moje dziedzictwo: Dziedzictwo przekazywane z pokolenia na pokolenie

24.03.2018
Na początku stawiamy pytanie – czym jest dziedzictwo? Znacznie później, choć wcale nie tak daleko dochodzimy do wniosku, że dziedzictwo to zbudowane wewnątrz nas wartości: rodzina, pochodzenie, kraj, historia, wspomnienia, marzenia i przywiązanie. A czy dziedzictwem mógłby być zbiór wszelkich związanych z nami i naszymi przodkami opowieści, ich życiorysów oraz dokonań?
więcej o Moje dziedzictwo: Dziedzictwo przekazywane z pokolenia na pokolenie
miejsca

Moje cztery ściany

27.03.2017
Dla mnie samej to właśnie zwykłe, codzienne, niby nic nieznaczące sytuacje budują obraz ukochanego domu. Domu, który jest dla mnie dziedzictwem miłości, wzajemnego szacunku, dobroci i wszystkich wartości wpajanych mi przez rodziców. To miejsce, które trzyma w sobie ślad wszystkich żyjących tu osób. Jest albumem wspomnień rodzinnych.
więcej o Moje cztery ściany
miejsca

„Dziewczynki ze Śląska nie mają serduszek, tylko węgielki”

23.03.2017
Tym samym moje dziedzictwo to szeroko rozumiany, acz potraktowany wybiórczo Śląsk. Pochodzę stamtąd, w rozmowach ze znajomymi zawsze podkreślam, że jestem ze Śląska, czuję się związana z tym regionem i nierzadko śmieję się, że „dziewczynki ze Śląska nie mają serduszek, tylko węgielki” – nie mam jednak wątpliwości, że prawdziwy Hanys oburzyłby się, słysząc moje słowa. Nie mieszkam w familoku, nie wyrzucam śmieci do hasioka, w zimie nie zakładam wełnianych fusekli…
więcej o „Dziewczynki ze Śląska nie mają serduszek, tylko węgielki”
miejsca

Moja własna perła

21.03.2017
Z dala od mojego miasta i regionu byłam wreszcie w stanie docenić, co tak naprawdę dla mnie znaczą. Wreszcie byłam zdolna poczuć tą więź, która łączy mnie z moim fizycznym dziedzictwem i jestem wdzięczna za tą możliwość, bo dzięki temu byłam w stanie lepiej poznać samą siebie. O ile jeszcze parę lat temu wstyd mi było przyznać się skąd jestem, tak teraz z dumą opowiadam każdemu o swoim mieście i okolicy.
więcej o Moja własna perła
miejsca

Pamiętać tamtą jesień; dla Nich. Dla Nas.

08.03.2017
Największe wrażenie robiły jednak słowa już wtedy starszych pań, często babć i prababć koleżanek z klasy. Słowa, za pomocą których starały się opisać dni pacyfikacji. Relacje te, często pozostawały przerwane i niedokończone, gdyż – mimo upływu czasu – emocje wciąż pozostawały równie mocne. Przerażenie, ucieczka, a potem rozpacz budziły się tu na nowo.
więcej o Pamiętać tamtą jesień; dla Nich. Dla Nas.
miejsca

Kraków, Zawoja, Bartkowa, taniec, muzyka

01.03.2017
Po Marysi nie było widać w jakim jest wieku, ponieważ była doskonale utrzymana i żyła w dobrych warunkach - okłamała go, że jest 10 lat młodsza niż w rzeczywistości i przyznała mu się do tego dopiero na łożu śmierci.
więcej o Kraków, Zawoja, Bartkowa, taniec, muzyka
miejsca

Czarny dom w kolonii

01.03.2017
Jest zbudowany z cegły, ale cały obity drewnianymi deskami, dodatkowo pomalowanym na bardzo ciemny, wręcz czarny kolor. Typowa czerwona dachówka i białe, małe okna idealnie kontrastują z resztą budynku. Jego wyjątkowość tkwi też właśnie w tym kolorze, bo jak często widzimy domy pomalowane na czarno?
więcej o Czarny dom w kolonii
miejsca

Moja mała ojczyzna

10.04.2016
Przez wieki miasto było zamieszkiwane przez wiele różnych narodowości, stąd w jej tradycji i kulturze przeplatają się nie tylko wpływy sąsiednich miejscowości wiejskich, ale także elementy pochodzące z kultury żydowskiej, romskiej czy niemieckiej.
więcej o Moja mała ojczyzna