Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Polub Instytut Kultury

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ludzie, których historie warte są zapamiętania

ludzie

Historia przodków łączy rodziny

01.02.2021
Cała sytuacja zaczyna się kilka lat wstecz od tajemniczego telefonu do mojej mamy z zapytaniem czy jest spokrewniona ona spokrewniona z Eleonorą Słatyńską. Któż mógłby się spodziewać, że pytanie to będzie początkiem dobrej znajomości oraz wspólnej pasji do poznawania własnej rodziny i tworzenia wspólne drzewa genealogicznego.
więcej o Historia przodków łączy rodziny
ludzie

Dziedzictwo dialogu i pamięci

01.02.2021
Historia, opowieść, dialog, a może raczej opowieść o pewnej historii i dialog z tą historią – trójca elementów, stanowiąca o jednym z najważniejszych pierwiastków mojego życia, o moim dziedzictwie.
więcej o Dziedzictwo dialogu i pamięci
ludzie

Zesłane z ZSRR

01.02.2021
Lwów, 1930 – 1945. Wszyscy z ulgą korzystają z życia bez wojny, spacerują po mieście, gdzie w centralnym punkcie stoi kolumna Mickiewicza. Miasto dobrze prosperuje, kultury się przenikają w poszanowaniu względem innych, nikt nie chce być nachalny, uniwersytety w swojej szczytowej formie
więcej o Zesłane z ZSRR
ludzie

Dziedzictwo w moich genach

06.03.2020
O moim dziadku Henryku (ze strony mamy) od zawsze wiedziałam, że jest człowiekiem o ciekawym i barwnym życiu, wiedziałam też, że nie jest on „typowym” starszym panem, spędzającym wolny czas przed telewizorem. Poszukując inspiracji do napisania tegoż eseju, skupiłam się na poszukiwaniu przedmiotów i zjawisk, których historia przekłada się na moje teraźniejsze życie. Zerkając na notatki z wywiadów z członkami rodziny, doznałam olśnienia. Większość tych opowieści ma punkt zaczepienia w tej niezwykłej osobie.
więcej o Dziedzictwo w moich genach
ludzie

To jest moja rodzina, to jest moje dziedzictwo

10.02.2019
O naszych krewnych wiemy niewiele, a o tych nieżyjących często jeszcze mniej. Nie zwracamy uwagi na liczne opowieści, którymi członkowie naszych rodzin często nas obdarowują, sądząc, że kiedy indziej będziemy mieli okazję się dowiedzieć, kim byli nasi przodkowie. Uważamy, że nic nas nie ominie z tych wspomnień. Przykrym faktem jest nikłe zainteresowanie historią rodziny, zwłaszcza wtedy, gdy trzeba cofnąć się o więcej niż dwa pokolenia.
więcej o To jest moja rodzina, to jest moje dziedzictwo