Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Polub Instytut Kultury

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ludzie, których historie warte są zapamiętania

ludzie

Z ziemi włoskiej do Polski. Historia pochodzenia mojego rodu

17.02.2016
Dzieje rodziny zajmują szczególne miejsce w sercu każdego człowieka. Stanowią o jego dziedzictwie i kulturze, z którą się identyfikuje. Moją spuścizną jest fakt, iż znam pochodzenie moich przodków, skąd przybył mój pierwszy protoplasta. Daje mi to poczucie przynależności, satysfakcję, że mam świadomość, dokąd sięgają moje korzenie ze strony matki – Anny z domu Kandora.
więcej o Z ziemi włoskiej do Polski. Historia pochodzenia mojego rodu
ludzie

Madonna

17.02.2016
Dziś z sentymentem wspominam jedną osobę, która wysłała mi cennik zebranych przez siebie wycinków z gazet. Ceny jak na kieszeń 11 letniej dziewczynki były bardzo znośnie, wahając się od 5gr do 1zł w zależności od wielkości danego artykułu. Plakaty były nieco droższe, bo o ile mnie pamięć nie myli, przedsiębiorcze osoby wyceniały je na 10 lub 15 zł.
więcej o Madonna
ludzie

Kilka słów o tych prawdziwych rodzicach

17.02.2016
Kiedy tak o tym wszystkim rozmyślam, to szybko dochodzę do wniosku, że nie powinno mieć to dla mnie żadnego znaczenia. Moja rodzina jest tutaj, ze mną. Nie ma innego rodzinnego domu, nie ma innej mamy, nie ma innego taty, brata. Poza DNA istnieje jeszcze inny rodzaj dziedziczenia. To co nas kształtuje to pamięć i wspomnienia: dzieciństwo, wychowanie, dojrzewanie, radości, łzy, zabawy, obowiązki, święta, wigilie, wakacje, wyjazdy, remonty, choroby, szkoły, studia.
więcej o Kilka słów o tych prawdziwych rodzicach
ludzie

Spojrzeć prawdzie w oczy, czyli smutny wigilijny akcent

17.02.2016
Wniosek jednak nasuwa się nieco optymistyczny w tych całych rozważaniach: znajdźmy dla siebie czas, rzućmy zmartwienia i obowiązki, odłóżmy wszystko co materialne i fizyczne, zgromadźmy się w gronie najbliższych, choćby w ten jeden świąteczny wieczór i skupmy się na tej chwili, która trwa, a którą kiedyś za dziesięć lat będziemy, być może z bólem serca i tęsknotą, wspominać. Bo kogoś już wśród nas nie będzie, bo będziemy musieli żyć dalej, dając świadectwo innym.
więcej o Spojrzeć prawdzie w oczy, czyli smutny wigilijny akcent
ludzie

Zapach rogalików, babki piaskowej, świeżego drewna i pierogów ruskich

17.02.2016
Od babci otrzymałam wspomnienie rogalików i babki piaskowej, od taty z kolei dostałam zapach świeżego drewna, a od mamy jedyne i niepowtarzalne chwile spędzone przy klejeniu pierogów. Tak, jeśli to wszystko razem połączę to powstanie fundament mojego dziedzictwa, mojego osobistego dziedzictwa.
więcej o Zapach rogalików, babki piaskowej, świeżego drewna i pierogów ruskich