Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Polub Instytut Kultury

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ludzie, których historie warte są zapamiętania

ludzie

Pani Profesor - kuzynka Bułhakowa

18.03.2015
Dopiero kilka lat później dowiedziałam się, że Pani Profesor, Iłaria Michajłowna Bułgakow i Michaił Afnasjewicz Bułgakow - pisarz rosyjski, autor „Mistrza i Małgorzaty", byli bliskimi kuzynami (ich ojcowie byli rodzonymi braćmi). (…) Narracja o życiu Pani Profesor towarzyszyła całemu mojemu życiu, przeplatała się z nim.
więcej o Pani Profesor - kuzynka Bułhakowa
ludzie

Nieboszczyk

15.03.2015
Jak to się ładnie mówi u mnie w domu, „nie unikniesz dziedziczenia". Po Nieboszczyku kultura, po babci niezależność, praktyczność i zamiłowanie do mieszkania samej, po ojcu wredny charakterek i lekka socjopatia, po matce oszczędność i akceptacja śmierci i Uniwersytet Jagielloński. Trochę w tym genów, trochę wychowania.
więcej o Nieboszczyk
ludzie

Babcia Bronia z Korczyny

15.03.2015
Moje dziedzictwo (…) jest dla mnie możliwością utożsamienia się z tymi ludźmi, miejscem, czasem. Jest to możliwość powrotu, oparcia się o coś pierwotnego. Jest to jakiegoś rodzaju kręgosłup, bez którego nie potrafiłabym zapewne odnaleźć się w tym pędzącym świecie.
więcej o Babcia Bronia z Korczyny
ludzie

AK + Virtuti Militari = moje dziedzictwo

10.03.2015
Pradziadka nigdy nie miałam okazji poznać. Zmarł na długo przed moimi narodzinami, stąd też jawił mi się do tamtego dnia jako legenda, główny bohater rodzinnej sagi o „słynnym pradziadku".
więcej o AK + Virtuti Militari = moje dziedzictwo
ludzie

Dziedzictwo dnia codziennego

10.03.2015
Moi dziadkowie, dwoje ludzi, którzy są w podobnym wieku, wychowani w podobnym środowisku, żyjący ze sobą już pięćdziesiąt lat, reprezentują dwie zupełnie odmienne od siebie postawy względem swojego dziedzictwa.
więcej o Dziedzictwo dnia codziennego