Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Polub Instytut Kultury

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ludzie, których historie warte są zapamiętania

ludzie

Talent na porcelanie wymalowany

01.03.2024
Podczas odwiedzania członków rodziny ze strony taty da się zauważyć jeden element wspólny – w niemal każdym domu, na honorowym miejscu w kredensie można znaleźć przynajmniej jedną porcelanową zastawę stołową. Wyróżnia się spośród pozostałych naczyń – zazwyczaj przezroczystych i prostych – ze względu na barwne detale, oryginalne zdobienia oraz estetykę wykonania. Jak się okazuje, nie znalazły się tam przypadkowo…
więcej o Talent na porcelanie wymalowany
ludzie

Wielka miłość na Azotach

29.02.2024
Słysząc za każdym razem dziedzictwo, postrzegałam je w wymiarze narodowym, europejskim czy światowym. Ku mojemu zdziwieniu, na zajęciach uświadomiono nam, że dziedzictwo to coś równie bliskiego, co towarzyszyło ludziom od zawsze. Dla mnie, jest to właśnie piękna historia miłosna moich dziadków, która mogłaby się nie wydarzyć gdyby nie budowa Azotów Puławy w 1960 roku. Ta wielka fabryka nawozów, była miejscem, gdzie rozpoczęła się historia całej mojej rodziny.
więcej o Wielka miłość na Azotach
ludzie

Moje dziedzictwo - moje dzieciństwo

22.02.2022
To, co do tej pory odcisnęło na mnie największe piętno i leży u podstaw mojej schedy to okres dorastania i dojrzewania. Dlatego wybór tematu mojej pracy wydał mi się oczywisty. Mam 22 lata i chcę napisać esej o najbardziej prozaicznym dzieciństwie na świecie, które dla każdego będzie nieoryginalne, pospolite i nieciekawe, ale dla mnie niezwykle wyjątkowe.
więcej o Moje dziedzictwo - moje dzieciństwo
ludzie

07.08.1918 – 22.10.1936

22.02.2022
Kilka lat temu, podczas jesiennych porządków w budynku gospodarczym z 1925 roku, który przez pewien czas po wybudowaniu, był domem dla mojej prapraprababci, jej dzieci i wnuków, odnalazłem drewnianą szufladę wypełnioną dokumentami i zapiskami. Na jej dnie schowane było pudełko, w którym znajdowały się stare banknoty, zapisane zeszyty, okulary i brzytwa. Okazało się, że wszystkie te przedmioty należały kiedyś do mojego wujka Franciszka.
więcej o 07.08.1918 – 22.10.1936
ludzie

Historia przodków łączy rodziny

01.02.2021
Cała sytuacja zaczyna się kilka lat wstecz od tajemniczego telefonu do mojej mamy z zapytaniem czy jest spokrewniona ona spokrewniona z Eleonorą Słatyńską. Któż mógłby się spodziewać, że pytanie to będzie początkiem dobrej znajomości oraz wspólnej pasji do poznawania własnej rodziny i tworzenia wspólne drzewa genealogicznego.
więcej o Historia przodków łączy rodziny