Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Polub Instytut Kultury

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ludzie, których historie warte są zapamiętania

ludzie

Moje dziedzictwo - moje dzieciństwo

22.02.2022
To, co do tej pory odcisnęło na mnie największe piętno i leży u podstaw mojej schedy to okres dorastania i dojrzewania. Dlatego wybór tematu mojej pracy wydał mi się oczywisty. Mam 22 lata i chcę napisać esej o najbardziej prozaicznym dzieciństwie na świecie, które dla każdego będzie nieoryginalne, pospolite i nieciekawe, ale dla mnie niezwykle wyjątkowe.
więcej o Moje dziedzictwo - moje dzieciństwo
ludzie

07.08.1918 – 22.10.1936

22.02.2022
Kilka lat temu, podczas jesiennych porządków w budynku gospodarczym z 1925 roku, który przez pewien czas po wybudowaniu, był domem dla mojej prapraprababci, jej dzieci i wnuków, odnalazłem drewnianą szufladę wypełnioną dokumentami i zapiskami. Na jej dnie schowane było pudełko, w którym znajdowały się stare banknoty, zapisane zeszyty, okulary i brzytwa. Okazało się, że wszystkie te przedmioty należały kiedyś do mojego wujka Franciszka.
więcej o 07.08.1918 – 22.10.1936
ludzie

Historia przodków łączy rodziny

01.02.2021
Cała sytuacja zaczyna się kilka lat wstecz od tajemniczego telefonu do mojej mamy z zapytaniem czy jest spokrewniona ona spokrewniona z Eleonorą Słatyńską. Któż mógłby się spodziewać, że pytanie to będzie początkiem dobrej znajomości oraz wspólnej pasji do poznawania własnej rodziny i tworzenia wspólne drzewa genealogicznego.
więcej o Historia przodków łączy rodziny
ludzie

Dziedzictwo dialogu i pamięci

01.02.2021
Historia, opowieść, dialog, a może raczej opowieść o pewnej historii i dialog z tą historią – trójca elementów, stanowiąca o jednym z najważniejszych pierwiastków mojego życia, o moim dziedzictwie.
więcej o Dziedzictwo dialogu i pamięci
ludzie

Zesłane z ZSRR

01.02.2021
Lwów, 1930 – 1945. Wszyscy z ulgą korzystają z życia bez wojny, spacerują po mieście, gdzie w centralnym punkcie stoi kolumna Mickiewicza. Miasto dobrze prosperuje, kultury się przenikają w poszanowaniu względem innych, nikt nie chce być nachalny, uniwersytety w swojej szczytowej formie
więcej o Zesłane z ZSRR