Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Polub Instytut Kultury

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zwyczaje, czyli przejawy dziedzictwa niematerialnego

zwyczaje

Odziedziczone nawyki i cechy

23.02.2022
O ile kocham swoje miasto, to rozmyślanie o nim w kontekście mojego osobistego dziedzictwa jakoś mi nie pasuje. Jest dla mnie innym dziedzictwem: zbiorowym, patriotycznym lub po prostu dziedzictwem o większej skali. (...) Miejscem, które wciąż sprawia mi wrażenie najbardziej magicznego i wiąże, się z nim także tytułowy rodzaj dziedzictwa jest mieszkanie mojej prababci znajdujące się na ulicy Izaaka na Kazimierzu.
więcej o Odziedziczone nawyki i cechy
zwyczaje

Do biegu, gotowi, start! – czyli rodzinna sztafeta

22.02.2022
Myśl ta dobiegła do mety i zdobyła medal zatytułowany „moje dziedzictwo”. Kiedy już ją dogoniłam zrozumiałam, że każda kobieta w mojej rodzinie jest skrajnie różna od pozostałych, jednak jest coś, co sprawia, że wszystkie zostajemy wrzucone do jednej szuflady opatrzonej odpowiednim podpisem „biegaczki amatorki”, że istnieje ta jedna wspólna sytuacja, w której znajdowałyśmy się wszystkie wielokrotnie, choć niejednocześnie.
więcej o Do biegu, gotowi, start! – czyli rodzinna sztafeta
zwyczaje

Dziedzictwo kulinarne Ziemi Janowskiej i jej skarb, Gryczak

01.02.2021
Swoim wyglądem przypomina ciasto lub nadziewany chleb, skrywa w sobie farsz z kaszy gryczanej, sera białego i mleka. Taka jest podstawa, istnieje jednak wiele rodzajów Gryczaka – słodki i wytrawny, na spodzie gryczanym i bez spodu, bez dodatków lub z miętą, żurawiną czy czarnymi jagodami.
więcej o Dziedzictwo kulinarne Ziemi Janowskiej i jej skarb, Gryczak
zwyczaje

Zwyczajna proza dnia codziennego

01.02.2021
Okazało się, że w domu nie mamy fotografii ani filmów ukazujących moje dziedzictwo, ponieważ moja rodzina traktuje nasze zwyczaje jako coś “normalnego”, “zwyczajnego” i nie myślała o tym, aby je uwiecznić. Jest to jednak dobry moment na zmiany.
więcej o Zwyczajna proza dnia codziennego
zwyczaje

Jak to ci nie płacą?

01.02.2021
„Fajnie ci, masz coś swojego”. Mam. Każdy ma. Tylko nie każdy wie. A jeśli nie wie, to tak jakby nie miał. A jeśli nawet wie, to wiedzieć nie wystarczy. Bo z tym jest tak, jak ze wszystkim, co najważniejsze w życiu, to trzeba czuć.
więcej o Jak to ci nie płacą?