Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Polub Instytut Kultury

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ludzie, których historie warte są zapamiętania

ludzie

Dziedzictwo ukryte w najbliższych

09.04.2016
Dlatego to właśnie ludzie, którzy otaczali mnie od dziecka sprawili, że teraz czuję się tym kim jestem. I mimo, że od kilku lat mieszkam poza domem to wciąż czuję silną więź z rodziną i zwyczajami, których dzięki niej się nauczyłam.
więcej o Dziedzictwo ukryte w najbliższych
ludzie

Serce z żarzącego się węgla

09.04.2016
A ja? Nie mogę nazwać się Hanyską, bo mam mieszaną krew. U nas, na Śląsku mówią na mnie basztard albo krojcok. Nie ma w tym nic obraźliwego, po prostu miejsce, w którym się rodzisz ma wielkie znaczenie wśród Ślązaków. Jednak to właśnie Śląsk jest miejscem, które kocham. W czym się to objawia? To dosyć proste – kocham pejzaż szybów kopalnianych, kominów, ulice zastawione familokami (ceglanymi kamienicami)… współczuję każdemu, kto nie urodził się na Śląsku.
więcej o Serce z żarzącego się węgla
ludzie

Głosy z tyłu głowy. Szatan, który zamieszkał w Radomiu

09.04.2016
Podobno ma dwa rogi. Ogon. Widły. Jakby nie był wystarczająco przerażający, jest też uosobieniem zła, panem piekieł. Odbiciem ludzkich grzechów, lęków, niepowodzeń, wszelkich złych decyzji. Ten konkretny osiedlił się w Radomiu, założył rodzinę i ze swoją inteligencją, poczciwością oraz pozytywnym nastawieniem, wiódł życie, jako mąż, ojciec, dziadek i pracownik kolei radomskiej. To mój Szatan. Jan. Mój pradziadek, który zapisał się jedynie w mojej wyobraźni, żyje w rodzinnych opowieściach, puszcza oko z czarno-białych fotografii.
więcej o Głosy z tyłu głowy. Szatan, który zamieszkał w Radomiu
ludzie

Dzieciństwo o zapachu terpentyny

18.02.2016
Dla dziadka działalność artystyczna i kultura były czymś naturalnym, oczywistym i tak potrzebnym jak sen czy jedzenie. Były nie tylko jego pasją i sposobem spędzania wolnego czasu.
więcej o Dzieciństwo o zapachu terpentyny
ludzie

Tajemnica nazwiska

18.02.2016
I wtedy to się stało, odkryłem swoje dziedzictwo. Całkiem niespodziewanie w jakiejś nędznej knajpie przy rozwodnionym piwie.
więcej o Tajemnica nazwiska