Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Polub Instytut Kultury

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Przedmioty, w których zaklęte są historie

przedmioty

Meble siedmiu domów

13.03.2024
Dziedzictwo ma wiele znaczeń i kryje się w różnych przedmiotach, miejscach, zwyczajach. Dla mnie niezwykle istotne jest to, co przyjmuję od rodziny. Historie, pochodzenie, pamiątki. Budują we mnie poczucie przynależności do przodków i miejsc mimo, że ich nie poznałam. Opisywane przeze mnie meble towarzyszą mi całe dotychczasowe życie i traktuję je jako rodzinny dobytek oraz ślad historii. Dodatkowo są ciekawymi przedmiotami, które przez około 100 lat zdobywały nowe znaczenia.
więcej o Meble siedmiu domów
przedmioty

Życia pod cynową pokrywą

04.03.2024
Desygnatem, spełniającym mgliste wyznaczniki pojęcia, zarysowanego w poprzednim akapicie, w historii mojej rodziny jest stary, pochodzący zapewne z początku XX w., niemiecki kufel ze zdobioną cynową pokrywą. To noszące znamiona kiczu naczynie, choć eksponowane na dobrze widocznej półce kuchennej w wielopokoleniowym domu, nigdy nie wzbudziło mojego głębszego zainteresowania. Z perspektywy dziecka wychowanego w XXI w. ono po prostu tam było, od zawsze.
więcej o Życia pod cynową pokrywą
przedmioty

Ach… te błyskotki!

01.02.2021
Najważniejszym i z pokolenia na pokolenie coraz bardziej pożądanym był oczywiście naszyjnik. Pamiętam, kiedy jako mała dziewczynka dotykałam go na szyi mojej mamy, podziwiałam i zawsze prosiłam żeby pozwoliła mi go ponosić, choć przez chwilę.
więcej o Ach… te błyskotki!
przedmioty

Symbol świąt

01.02.2021
Moja rodzina nie przykuwa uwagi do wyglądu drzewka – ważne, żebyśmy wspólnie je udekorowali, żeby była miła atmosfera i żeby pod nim znalazły się prezenty. U nas co roku choinka wygląda podobnie. Najważniejszy jest miszmasz: bombki, zabawki, aniołki, sztuczne instrumenty, kokardki, gwiazdki, jabłka i serca. Nie wygląda to ładnie, bo wszystko jest w różnych kolorach, z innego materiału, różnej wielkości i różnego kształtu.
więcej o Symbol świąt
przedmioty

Niezwykle zwykły zeszyt

01.02.2021
Trzy charaktery pisma, które nadały prawdziwy CHARAKTER tym przepisom. Choć kartki w nim są zniszczone, pożółkłe, niektóre wyrwane, zaplamione, pogięte - to są wyjątkowe. Każde zagniecenie i plama mają swoją historię i są pięknym znakiem czasu. Żaden przepis nie pochodzi z Internetu lecz jest spisany np. od cioci czy według własnej wiedzy mojej babci, który został dopracowany metodą prób i błędów.
więcej o Niezwykle zwykły zeszyt