Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Polub Instytut Kultury

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ludzie, których historie warte są zapamiętania

ludzie

●MIROSŁAW MAZUR ● MOJE DZIEDZICTWO● PRACA PISANA● ROK 2016●

17.02.2016
Tak samo jak myli słowo MOJE, gdyż może wydawać ograniczeniem, tylko do mojej postaci. Tu nie. Wszystkie zbiory tam się zawierają. Nic nie jest dla dziedzictwa cudze. Tak jak słowo TEŻ odpowiedziane na pytanie: „Czy dziedzictwo nie istnieje?". To wszystko co -wypowiedziane i przemilczane, pomyślane i niepomyślane, co wydaje się lub nie możliwe, co się śniło, co uroiło i przewidziało.
więcej o ●MIROSŁAW MAZUR ● MOJE DZIEDZICTWO● PRACA PISANA● ROK 2016●
ludzie

Z ziemi włoskiej do Polski. Historia pochodzenia mojego rodu

17.02.2016
Dzieje rodziny zajmują szczególne miejsce w sercu każdego człowieka. Stanowią o jego dziedzictwie i kulturze, z którą się identyfikuje. Moją spuścizną jest fakt, iż znam pochodzenie moich przodków, skąd przybył mój pierwszy protoplasta. Daje mi to poczucie przynależności, satysfakcję, że mam świadomość, dokąd sięgają moje korzenie ze strony matki – Anny z domu Kandora.
więcej o Z ziemi włoskiej do Polski. Historia pochodzenia mojego rodu
ludzie

Madonna

17.02.2016
Dziś z sentymentem wspominam jedną osobę, która wysłała mi cennik zebranych przez siebie wycinków z gazet. Ceny jak na kieszeń 11 letniej dziewczynki były bardzo znośnie, wahając się od 5gr do 1zł w zależności od wielkości danego artykułu. Plakaty były nieco droższe, bo o ile mnie pamięć nie myli, przedsiębiorcze osoby wyceniały je na 10 lub 15 zł.
więcej o Madonna
ludzie

Kilka słów o tych prawdziwych rodzicach

17.02.2016
Kiedy tak o tym wszystkim rozmyślam, to szybko dochodzę do wniosku, że nie powinno mieć to dla mnie żadnego znaczenia. Moja rodzina jest tutaj, ze mną. Nie ma innego rodzinnego domu, nie ma innej mamy, nie ma innego taty, brata. Poza DNA istnieje jeszcze inny rodzaj dziedziczenia. To co nas kształtuje to pamięć i wspomnienia: dzieciństwo, wychowanie, dojrzewanie, radości, łzy, zabawy, obowiązki, święta, wigilie, wakacje, wyjazdy, remonty, choroby, szkoły, studia.
więcej o Kilka słów o tych prawdziwych rodzicach
ludzie

Spojrzeć prawdzie w oczy, czyli smutny wigilijny akcent

17.02.2016
Wniosek jednak nasuwa się nieco optymistyczny w tych całych rozważaniach: znajdźmy dla siebie czas, rzućmy zmartwienia i obowiązki, odłóżmy wszystko co materialne i fizyczne, zgromadźmy się w gronie najbliższych, choćby w ten jeden świąteczny wieczór i skupmy się na tej chwili, która trwa, a którą kiedyś za dziesięć lat będziemy, być może z bólem serca i tęsknotą, wspominać. Bo kogoś już wśród nas nie będzie, bo będziemy musieli żyć dalej, dając świadectwo innym.
więcej o Spojrzeć prawdzie w oczy, czyli smutny wigilijny akcent