Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Polub Instytut Kultury

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ludzie, których historie warte są zapamiętania

ludzie

Rosjanka

01.03.2017
Kochankom sprzyjała historia: w Petersburgu znów zawrzało, a polityczne rozruchy tym razem ogarnęły cały kraj. Podczas gdy robotnicy protestowali na ulicach, władzę powoli przejmowali bolszewicy. W stolicy panował chaos i trudno było zwrócić uwagę na zniknięcie dziewczyny od Gromyków i polskiego żołnierza.
więcej o Rosjanka
ludzie

Prababcia

09.04.2016
Mogłabym tutaj opisać inną postać, czy historię. Ale najcenniejszymi wspomnieniami są właśnie te, w których jest prababcia. Być może dlatego, ze była w sędziwym wieku, wiele przeszła, a mimo to miała w sobie wiarę i optymizm.
więcej o Prababcia
ludzie

Ślady pamięci

09.04.2016
Myślę, że pojęcie ludzi jako dziedzictwa kulturowego należy traktować szerzej. Tak naprawdę ludzie są właśnie składową wielu elementów. Wiadomo, że najważniejszy jest człowiek jako istota ludzka, ale kiedy to ludzie tworzą dziedzictwo to tak naprawdę wszystko, co się z nimi wiąże jest dziedzictwem.
więcej o Ślady pamięci
ludzie

Dziedzictwo ukryte w najbliższych

09.04.2016
Dlatego to właśnie ludzie, którzy otaczali mnie od dziecka sprawili, że teraz czuję się tym kim jestem. I mimo, że od kilku lat mieszkam poza domem to wciąż czuję silną więź z rodziną i zwyczajami, których dzięki niej się nauczyłam.
więcej o Dziedzictwo ukryte w najbliższych
ludzie

Serce z żarzącego się węgla

09.04.2016
A ja? Nie mogę nazwać się Hanyską, bo mam mieszaną krew. U nas, na Śląsku mówią na mnie basztard albo krojcok. Nie ma w tym nic obraźliwego, po prostu miejsce, w którym się rodzisz ma wielkie znaczenie wśród Ślązaków. Jednak to właśnie Śląsk jest miejscem, które kocham. W czym się to objawia? To dosyć proste – kocham pejzaż szybów kopalnianych, kominów, ulice zastawione familokami (ceglanymi kamienicami)… współczuję każdemu, kto nie urodził się na Śląsku.
więcej o Serce z żarzącego się węgla