Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Polub Instytut Kultury

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ludzie, których historie warte są zapamiętania

ludzie

Druh Kazimierz

19.03.2017
W jaki sposób mogłabym wyrazić wdzięczność mojemu dziadkowi za te wszystkie spędzone wspólnie chwile, przekazywane w naszej rodzinie z pokolenia na pokolenie wartości moralne oraz zamiłowanie do turystyki, roweru i wycieczek krajoznawczych, które uważam za swoje dziedzictwo? Głęboko wierzę w to, że każdy kolejny kilometr przejechany podczas rowerowej wyprawy z moim tatą lub babcią Tereską, każdy odwiedzony przeze mnie las, park krajobrazowy bądź miejsce pamięci narodowej i każde, choćby najzwyklejsze wspomnienie o druhu Kazimierzu są dowodem na to, jak ważną osobą był dla mnie dziadzio Kazio.
więcej o Druh Kazimierz
ludzie

„Dziadku, pomóż nam cię znaleźć!”

08.03.2017
Poszukiwanie naszych korzeni rozpoczęło się od pobytu na cmentarzu w Grabowcu, zlokalizowanym w powiecie zamojskim. Po odwiedzeniu grobów najbliższych, moja babcia w raz ze swoją siostrą postanowiły odnaleźć grób swoich dziadków, wypowiadając znamienne słowa, którymi zatytułowana została niniejsza praca. Można tu wierzyć lub nie, ale chyba dziadek usłyszał to wołanie i pozwolił się odnaleźć.
więcej o „Dziadku, pomóż nam cię znaleźć!”
ludzie

Rosjanka

01.03.2017
Kochankom sprzyjała historia: w Petersburgu znów zawrzało, a polityczne rozruchy tym razem ogarnęły cały kraj. Podczas gdy robotnicy protestowali na ulicach, władzę powoli przejmowali bolszewicy. W stolicy panował chaos i trudno było zwrócić uwagę na zniknięcie dziewczyny od Gromyków i polskiego żołnierza.
więcej o Rosjanka
ludzie

Prababcia

09.04.2016
Mogłabym tutaj opisać inną postać, czy historię. Ale najcenniejszymi wspomnieniami są właśnie te, w których jest prababcia. Być może dlatego, ze była w sędziwym wieku, wiele przeszła, a mimo to miała w sobie wiarę i optymizm.
więcej o Prababcia
ludzie

Ślady pamięci

09.04.2016
Myślę, że pojęcie ludzi jako dziedzictwa kulturowego należy traktować szerzej. Tak naprawdę ludzie są właśnie składową wielu elementów. Wiadomo, że najważniejszy jest człowiek jako istota ludzka, ale kiedy to ludzie tworzą dziedzictwo to tak naprawdę wszystko, co się z nimi wiąże jest dziedzictwem.
więcej o Ślady pamięci