Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Polub Instytut Kultury

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ludzie, których historie warte są zapamiętania

ludzie

Dziedzictwo w moich genach

06.03.2020
O moim dziadku Henryku (ze strony mamy) od zawsze wiedziałam, że jest człowiekiem o ciekawym i barwnym życiu, wiedziałam też, że nie jest on „typowym” starszym panem, spędzającym wolny czas przed telewizorem. Poszukując inspiracji do napisania tegoż eseju, skupiłam się na poszukiwaniu przedmiotów i zjawisk, których historia przekłada się na moje teraźniejsze życie. Zerkając na notatki z wywiadów z członkami rodziny, doznałam olśnienia. Większość tych opowieści ma punkt zaczepienia w tej niezwykłej osobie.
więcej o Dziedzictwo w moich genach
ludzie

To jest moja rodzina, to jest moje dziedzictwo

10.02.2019
O naszych krewnych wiemy niewiele, a o tych nieżyjących często jeszcze mniej. Nie zwracamy uwagi na liczne opowieści, którymi członkowie naszych rodzin często nas obdarowują, sądząc, że kiedy indziej będziemy mieli okazję się dowiedzieć, kim byli nasi przodkowie. Uważamy, że nic nas nie ominie z tych wspomnień. Przykrym faktem jest nikłe zainteresowanie historią rodziny, zwłaszcza wtedy, gdy trzeba cofnąć się o więcej niż dwa pokolenia.
więcej o To jest moja rodzina, to jest moje dziedzictwo
ludzie

„Kochajmy nasze rodzinne strony”

20.03.2017
Obecnie nasza liczna rodzina pielęgnuje pamięć i tradycję poprzez Zjazdy Rodziny, gdzie co 5 lat próbujemy „policzyć się”. W pierwszych Zjazdach uczestniczyło 30-40 osób, w ostatnich – co  najmniej  150 tych,  którzy  mogli zostawić obowiązki zawodowe oraz domowe i wybrać się w daleką często podróż.
więcej o „Kochajmy nasze rodzinne strony”
ludzie

Druh Kazimierz

19.03.2017
W jaki sposób mogłabym wyrazić wdzięczność mojemu dziadkowi za te wszystkie spędzone wspólnie chwile, przekazywane w naszej rodzinie z pokolenia na pokolenie wartości moralne oraz zamiłowanie do turystyki, roweru i wycieczek krajoznawczych, które uważam za swoje dziedzictwo? Głęboko wierzę w to, że każdy kolejny kilometr przejechany podczas rowerowej wyprawy z moim tatą lub babcią Tereską, każdy odwiedzony przeze mnie las, park krajobrazowy bądź miejsce pamięci narodowej i każde, choćby najzwyklejsze wspomnienie o druhu Kazimierzu są dowodem na to, jak ważną osobą był dla mnie dziadzio Kazio.
więcej o Druh Kazimierz
ludzie

„Dziadku, pomóż nam cię znaleźć!”

08.03.2017
Poszukiwanie naszych korzeni rozpoczęło się od pobytu na cmentarzu w Grabowcu, zlokalizowanym w powiecie zamojskim. Po odwiedzeniu grobów najbliższych, moja babcia w raz ze swoją siostrą postanowiły odnaleźć grób swoich dziadków, wypowiadając znamienne słowa, którymi zatytułowana została niniejsza praca. Można tu wierzyć lub nie, ale chyba dziadek usłyszał to wołanie i pozwolił się odnaleźć.
więcej o „Dziadku, pomóż nam cię znaleźć!”