Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Polub Instytut Kultury

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zwyczaje, czyli przejawy dziedzictwa niematerialnego

zwyczaje

Dziedzictwo kulinarne jako element przynależności mieszkańców Górnego Śląska

29.02.2024
Uważam, że kuchnia regionalna jest jednym z tych fenomenów, które sprawiają, że dane miejsce staje się niepowtarzalne poprzez to, że nigdzie indziej nie można nabyć czy skosztować jakiegoś lokalnego produktu albo dania. Co więcej, podkreśla to odrębność i koloryt danej miejscowości lub regionu. Ponadto kuchnia łączy i wzmacnia więzi między rodzinami i sąsiadami. Zdecydowanie zgadzam się z tym, że kuchnia to wyznacznik identyfikacji kulturowej, stanowiący o tożsamości danej jednostki na kulinarnej mapie świata. Tym też wyróżniał i wyróżnia się Górny Śląsk. Tradycyjna śląska kuchnia jest silnie zakorzeniona wśród nas – lokalsów, a także związana z naszymi przyzwyczajeniami.
więcej o Dziedzictwo kulinarne jako element przynależności mieszkańców Górnego Śląska
zwyczaje

Nie lada sztuka

29.02.2024
Od kiedy pamiętam, moi rodzice zabierali mnie do wszelkich muzeów, na wystawy, koncerty, czy do kina. Lata ciągłego obcowania z rozmaitą sztuką sprawiły, że stała się ona częścią mnie, bez której nie wyobrażam sobie dalszego życia. Uważam, że moja zdolność do dostrzegania, doceniania i całkowitego „zanurzenia się” w sztucę jest moim dziedzictwem.
więcej o Nie lada sztuka
zwyczaje

Nietuzinkowe (chyba?) zwyczaje wigilijne

29.02.2024
Stwierdziłem, że dziedzictwo jest dla mnie czymś w rodzaju poczucia? Nie do końca wiem jak to inaczej nazwać, ale chodzi mniej więcej o uśmiech pojawiający się na mojej twarzy, kiedy wracam do domu i obserwuję znane mi zwyczaje, które podczas późniejszych rozmów ze znajomymi wywołują na ich twarzach lekki szok. Po jakimś czasie podczas rozmowy wychodzi na jaw, że świąteczne zwyczaje wyglądają u nich czasem zupełnie odmiennie.
więcej o Nietuzinkowe (chyba?) zwyczaje wigilijne
zwyczaje

Odziedziczone nawyki i cechy

23.02.2022
O ile kocham swoje miasto, to rozmyślanie o nim w kontekście mojego osobistego dziedzictwa jakoś mi nie pasuje. Jest dla mnie innym dziedzictwem: zbiorowym, patriotycznym lub po prostu dziedzictwem o większej skali. (...) Miejscem, które wciąż sprawia mi wrażenie najbardziej magicznego i wiąże, się z nim także tytułowy rodzaj dziedzictwa jest mieszkanie mojej prababci znajdujące się na ulicy Izaaka na Kazimierzu.
więcej o Odziedziczone nawyki i cechy
zwyczaje

Do biegu, gotowi, start! – czyli rodzinna sztafeta

22.02.2022
Myśl ta dobiegła do mety i zdobyła medal zatytułowany „moje dziedzictwo”. Kiedy już ją dogoniłam zrozumiałam, że każda kobieta w mojej rodzinie jest skrajnie różna od pozostałych, jednak jest coś, co sprawia, że wszystkie zostajemy wrzucone do jednej szuflady opatrzonej odpowiednim podpisem „biegaczki amatorki”, że istnieje ta jedna wspólna sytuacja, w której znajdowałyśmy się wszystkie wielokrotnie, choć niejednocześnie.
więcej o Do biegu, gotowi, start! – czyli rodzinna sztafeta