Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Polub Instytut Kultury

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zwyczaje, czyli przejawy dziedzictwa niematerialnego

zwyczaje

Hej Kolęda, Kolęda

09.04.2016
Tak było kiedyś. Jak jest teraz? Wielkie kolędowanie pamiętam jeszcze z dzieciństwa, gdy chowałam się za spódnicą Mamy, bo przerażał mnie gwar, obcy ludzie i głośne instrumenty w moim domu. Tata do dziś wspomina jak dawniej jako młody chłopak chodził „po kolędzie". Ostatnio przy świątecznym stole opowiadał, jak kolędowano podczas stanu wojennego. Milicja jeździła ulicami Gilowic, ale widząc Kolędników tylko zwalniała i jechała dalej. „I tak nie mogli nam nic zrobić" – mówi Tata, po czym dodaje – „To co było, już się nie wróci".
więcej o Hej Kolęda, Kolęda
zwyczaje

Ulotne?

09.04.2016
Już teraz widzę, że jest inaczej. Inaczej niż było. To „magiczne" słowo: dziedzictwo. Co dla mnie znaczy? Nie interesowało mnie to wcześniej. Wolałem biegać po podwórku, grać w piłkę, bawić się z kolegami. Trzask. Pękł szczebel w przydomowej drabince. Kogo to obchodziło?
więcej o Ulotne?
zwyczaje

Szereg pytań o dziedzictwo

10.04.2016
Czym jest moje dziedzictwo? Zapewne ciągłym zastanawianiem się nad widocznymi w rozmaitych konfrontacjach różnicami i podobieństwami. Kontrasty narodowościowe, społeczne, ekonomiczne, a wreszcie osobowościowe nie tylko są przecież źródłem wiedzy o bogactwie świata, ale mogą być też czynnikami warunkującymi uproszczone definiowanie.
więcej o Szereg pytań o dziedzictwo
zwyczaje

W kręgu rodzinnego folkloru

10.04.2016
Skąd u mnie zatem mowa o tańcu ludowym? Mianowicie, wziął on swój początek od babci. To mama mojej mamy jest kolebką tej całej machiny, która działa w mojej rodzinie.
więcej o W kręgu rodzinnego folkloru
zwyczaje

Spojrzenie na dziedzictwo okiem strażaka ochotnika

09.04.2016
Z moich obserwacji wynika, że istnieje w mojej wiosce niepisana umowa dotycząca kultywowania przez pokolenia tradycji przynależności do Ochotniczej Straży Pożarnej. Potwierdza to fakt, że prawie w każdym domu na terenie wioski znajdzie się osoba zaangażowana w działalność związaną z OSP. 
więcej o Spojrzenie na dziedzictwo okiem strażaka ochotnika