Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Polub Instytut Kultury

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zwyczaje, czyli przejawy dziedzictwa niematerialnego

zwyczaje

Dziedzictwo kulinarne Ziemi Janowskiej i jej skarb, Gryczak

01.02.2021
Swoim wyglądem przypomina ciasto lub nadziewany chleb, skrywa w sobie farsz z kaszy gryczanej, sera białego i mleka. Taka jest podstawa, istnieje jednak wiele rodzajów Gryczaka – słodki i wytrawny, na spodzie gryczanym i bez spodu, bez dodatków lub z miętą, żurawiną czy czarnymi jagodami.
więcej o Dziedzictwo kulinarne Ziemi Janowskiej i jej skarb, Gryczak
zwyczaje

Zwyczajna proza dnia codziennego

01.02.2021
Okazało się, że w domu nie mamy fotografii ani filmów ukazujących moje dziedzictwo, ponieważ moja rodzina traktuje nasze zwyczaje jako coś “normalnego”, “zwyczajnego” i nie myślała o tym, aby je uwiecznić. Jest to jednak dobry moment na zmiany.
więcej o Zwyczajna proza dnia codziennego
zwyczaje

Jak to ci nie płacą?

01.02.2021
„Fajnie ci, masz coś swojego”. Mam. Każdy ma. Tylko nie każdy wie. A jeśli nie wie, to tak jakby nie miał. A jeśli nawet wie, to wiedzieć nie wystarczy. Bo z tym jest tak, jak ze wszystkim, co najważniejsze w życiu, to trzeba czuć.
więcej o Jak to ci nie płacą?
zwyczaje

Wtajemniczeni: Oryginalny rodzinny język

01.02.2021
Można powiedzieć, że stworzyliśmy swój własny język, charakterystyczną formę komunikacji. Od lat uwielbiamy wspólnie oglądać różnego rodzaju filmy, które nieustannie komentujemy, krytykujemy, wyśmiewamy. Stały się dla nas jedną z głównych rodzinnych rozrywek – i zapoczątkowały dość szczególną praktykę.
więcej o Wtajemniczeni: Oryginalny rodzinny język
zwyczaje

Ziemniaki po Cabańsku moim dziedzictwem

23.03.2017
Dla rodowitych Chrzanowian Ziemniaki po Cabańsku stanowią potrawę historyczną, a zarazem współczesną, dalej kultywowaną przez młodzież i starsze pokolenie przy okazji wielu spotkań towarzyskich i uroczystości rodzinnych.
więcej o Ziemniaki po Cabańsku moim dziedzictwem