Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Polub Instytut Kultury

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zwyczaje, czyli przejawy dziedzictwa niematerialnego

zwyczaje

Moje dziedzictwo jest w moim nosie

08.03.2017
Jestem wąchaczem. Rasowym wąchaczem wszystkiego co wydziela jakiś zapach. Moja mama i babcia także. Każdy przedmiot w moim życiu miał jakiś zapach, każda część wszystkich najważniejszych ludzi, począwszy od torebki do zapachu szamponu do włosów. Nawet każde moje wspomnienie ma jakiś zapach, zwłaszcza to najbardziej odległe.
więcej o Moje dziedzictwo jest w moim nosie
zwyczaje

Dziedzictwo w ubiorze

10.04.2016
Pomyślałam: Czemu więc nie stworzyć ubrań, na które będzie mógł sobie pozwolić każdy przeciętny student? Zaczęłam szukać, szperać, kontaktować się z różnymi osobami i już za kilka miesięcy mój zeszyt z projektami wraz z materiałami i dodatkami, był w rękach krawcowej.
więcej o Dziedzictwo w ubiorze
zwyczaje

Zamiłowanie do muzyki, czyli to co mi w duszy gra, to moje dziedzictwo

10.04.2016
Historie i anegdoty o muzycznych osiągnięciach moich dalekich i bliskich przodków można usłyszeć podczas rodzinnych spotkań. (...) Dzięki opowieściom przekazywanym z pokolenia na pokolenie, zdjęciom oraz starym, bogatym w zapisy różnorodnych utworów zeszytom nutowym wiem, że korzenie muzyki w mojej rodzinie sięgają czasów, kiedy żyli moi pradziadkowie.
więcej o Zamiłowanie do muzyki, czyli to co mi w duszy gra, to moje dziedzictwo
zwyczaje

Co nas łączy, to nas dzieli

09.04.2016
Powinnam teraz pisać o „moim dziedzictwie". Tylko że jakoś nie mogę. Z założenia nie ma lepszego czasu. Dookoła tylu ludzi mówi o „naszych" tradycjach, „naszej" kulturze, „naszych" wartościach, „naszych" bohaterach, „naszych" powstaniach. Właśnie dlatego nie jestem w stanie napisać niczego o „moim dziedzictwie". Nie poczuwam się do używania takiego sformułowania w dobie wszechobecnego szermowania tymże.
więcej o Co nas łączy, to nas dzieli
zwyczaje

Jak przez śląską godke wróciłam do domu

09.04.2016
W związku z tym od pewnego czasu nurtuje mnie pytanie po co podtrzymywać coś co jest przestarzałe skoro mamy XXI wiek? Według mnie, właśnie po to, że świadomość własnego dziedzictwa posiada duży potencjał, może pomóc w rozwoju, wystarczy trochę talentu, ambicji i pracy, a i pomysł się znajdzie.
więcej o Jak przez śląską godke wróciłam do domu