Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Polub Instytut Kultury

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zwyczaje, czyli przejawy dziedzictwa niematerialnego

zwyczaje

Co nas łączy, to nas dzieli

09.04.2016
Powinnam teraz pisać o „moim dziedzictwie". Tylko że jakoś nie mogę. Z założenia nie ma lepszego czasu. Dookoła tylu ludzi mówi o „naszych" tradycjach, „naszej" kulturze, „naszych" wartościach, „naszych" bohaterach, „naszych" powstaniach. Właśnie dlatego nie jestem w stanie napisać niczego o „moim dziedzictwie". Nie poczuwam się do używania takiego sformułowania w dobie wszechobecnego szermowania tymże.
więcej o Co nas łączy, to nas dzieli
zwyczaje

Jak przez śląską godke wróciłam do domu

09.04.2016
W związku z tym od pewnego czasu nurtuje mnie pytanie po co podtrzymywać coś co jest przestarzałe skoro mamy XXI wiek? Według mnie, właśnie po to, że świadomość własnego dziedzictwa posiada duży potencjał, może pomóc w rozwoju, wystarczy trochę talentu, ambicji i pracy, a i pomysł się znajdzie.
więcej o Jak przez śląską godke wróciłam do domu
zwyczaje

Hej Kolęda, Kolęda

09.04.2016
Tak było kiedyś. Jak jest teraz? Wielkie kolędowanie pamiętam jeszcze z dzieciństwa, gdy chowałam się za spódnicą Mamy, bo przerażał mnie gwar, obcy ludzie i głośne instrumenty w moim domu. Tata do dziś wspomina jak dawniej jako młody chłopak chodził „po kolędzie". Ostatnio przy świątecznym stole opowiadał, jak kolędowano podczas stanu wojennego. Milicja jeździła ulicami Gilowic, ale widząc Kolędników tylko zwalniała i jechała dalej. „I tak nie mogli nam nic zrobić" – mówi Tata, po czym dodaje – „To co było, już się nie wróci".
więcej o Hej Kolęda, Kolęda
zwyczaje

Ulotne?

09.04.2016
Już teraz widzę, że jest inaczej. Inaczej niż było. To „magiczne" słowo: dziedzictwo. Co dla mnie znaczy? Nie interesowało mnie to wcześniej. Wolałem biegać po podwórku, grać w piłkę, bawić się z kolegami. Trzask. Pękł szczebel w przydomowej drabince. Kogo to obchodziło?
więcej o Ulotne?
zwyczaje

Szereg pytań o dziedzictwo

10.04.2016
Czym jest moje dziedzictwo? Zapewne ciągłym zastanawianiem się nad widocznymi w rozmaitych konfrontacjach różnicami i podobieństwami. Kontrasty narodowościowe, społeczne, ekonomiczne, a wreszcie osobowościowe nie tylko są przecież źródłem wiedzy o bogactwie świata, ale mogą być też czynnikami warunkującymi uproszczone definiowanie.
więcej o Szereg pytań o dziedzictwo