Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Polub Instytut Kultury

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zwyczaje, czyli przejawy dziedzictwa niematerialnego

zwyczaje

Czy zaangażowanie społeczne może być dziedzictwem?

17.02.2016
Wydarzenia lokalne, wybory samorządowe, decyzje związane z najbliższym otoczeniem były zawsze omawiane i komentowane. Większość członków mojej najbliższej, ale i dalszej rodziny, uczestniczyła i uczestniczy aktywnie w życiu wsi. Wszyscy są bardzo zaangażowani w życie lokalnej społeczności. Przez wiele lat taka aktywność społeczna była dla mnie czymś oczywistym, jednak później okazało się, że jednak nie dla wszystkich zaangażowanie w sprawy wsi czy najbliższego otoczenia jest naturalne. I wówczas zrodziło się pytanie: czy takie zaangażowanie społeczne może być dziedzictwem wyniesionym z rodzinnego domu?
więcej o Czy zaangażowanie społeczne może być dziedzictwem?
zwyczaje

Dźwięki pełne emocji

17.02.2016
Pod względem wrażliwości muzycznej mam z nią niesamowity kontakt. Słyszymy te same rzeczy, zwracamy uwagę na te same odgłosy, te same dźwięki przyprawiają nas o uśmiech, często wystarczy nam tylko porozumiewawcze spojrzenie, by wiedzieć o co chodzi.
więcej o Dźwięki pełne emocji
zwyczaje

"Ramię pręż, słabość krusz"

17.02.2016
Komary gryzą uparcie. Te komary dokładnie zapamiętam, bo jeszcze bardziej dokuczliwe się stają, gdy niosę z koleżankami ciężki namiot i cały osprzęt na miejsce podoobozu naszej drużyny. Rozbijamy 4 namioty "dyszki" w kole, żeby stworzyć sobie miesięczny dom. Później przynosimy narzędzia (młotki, siekiery, piły itp.), drewno i zaczynamy budowę. Na pierwszy rzut idą prycze – łóżka. Już wiem, że te moje koleżanki wcale nie kłamały.
więcej o "Ramię pręż, słabość krusz"
zwyczaje

Co mi w duszy gra

17.02.2016
Moja przygoda z muzyką rozpoczęła się gdy moja mama śpiewała z chórem Oratorium Mesjasz G.F Haendla ze słynnym ,,Alleluja". Wtedy poczuła pod piersią pierwszy raz na tyle mocne kopnięcie, że musiała zejść ze sceny za kulisy. Rodzina do dnia dzisiejszego wspomina tę sytuację.
więcej o Co mi w duszy gra
zwyczaje

„o wszystkim pamiętać i wszystko zapomnieć..."

17.02.2016
Podejście i sposób myślenia o fotografii jako o fenomenie utrwalania życia sprawił, że stała się moim dziedzictwem. Zdjęcia porozwieszane na ścianach przywołują wspomnienia, ale też dowodzą, że coś istnieje i jak to wygląda. Rzeczywistość zmienia się stosunkowo szybko. Dla mnie dzięki fotografii dane miejsce pozostaje takie samo na dłuższy czas. Chciałabym aby osoba, która będzie w posiadaniu moich zdjęć za jakiś czas miała tą świadomość i odnosiła się do nich z szacunkiem równym mojemu.
więcej o „o wszystkim pamiętać i wszystko zapomnieć..."