Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Polub Instytut Kultury

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ludzie, których historie warte są zapamiętania

ludzie

Wolność w posagu

06.04.2014
Wiele rzeczy miało wpływ na to jakim jestem dziś człowiekiem. Wielu ludzi inspirowało mnie i zachęcało do działania. Wiele miejsc traktuję jako swoje miejsca na ziemi. Wiele wartości służy mi jako fundament do budowania dorosłego życia.
więcej o Wolność w posagu
ludzie

„Człowiek bez swojej przeszłości jest martwy, jego teraźniejszość jest martwa"*

06.04.2014
Historie te (w połączeniu z pamiątkami i fotografiami) tworzą sagę mojej rodziny. Mam wrażenie, że cząstka każdego przodka jest we mnie, w moich gestach, uśmiechu, wyglądzie. Otuchy dodaje mi fakt, że moi antenaci nie zostaną zapomniani, ale będą trwać w przyszłych pokoleniach.
więcej o „Człowiek bez swojej przeszłości jest martwy, jego teraźniejszość jest martwa"*
ludzie

Babcine historie

06.04.2014
Zastanawiając się nad tym co przekaże kolejnym pokoleniom, mam tylko nadzieję, że będzie to równie wartościowa historia mojego życia, jak ta którą zapisała mi babcia. Myślę że jej doświadczenie i nauka są we mnie, i wpływają na to kim jestem. Podobnie jak opowieści jej mamy i jej babci zapisały karty historii naszej rodziny. Sądzę, że jeśli wiemy kim jesteśmy i skąd pochodzimy, to pytanie dokąd zmierzamy nie będzie już niczym strasznym.
więcej o Babcine historie
ludzie

Ścinki

24.03.2014
Babcia lubiła opowiadać historie. Zasypywała nas tymi opowieściami przy różnych okazjach, nie oszczędzając nieznajomych i przygodnych gości. Miała gawędziarskie zacięcie. Było to przecież całkiem niedawno, a jednak ilekroć próbuję się przebić przez warstwy pamięci, gubię wątek. Docierają do mnie jedynie urywki opowiadań, strzępy anegdot, jakieś dalekie echa historii, które – raz puszczone w obieg – rezonują jeszcze w przestrzeni, choć próżno już szukać źródła. Czasami udaje się wyłuskać z tych skrawków jeden w miarę wyraźny obraz. Na przykład taki.
więcej o Ścinki
ludzie

Pamięć przechowana w słowach

10.04.2014
Uważnemu czytelnikowi te epistolograficzne wyznania mogą przypominają nieco te z „Cierpień Młodego Wertera", bliska jest im kreacja podmiotu (młody, zakochany mężczyzna, cierpiący z niemożności spełnienia uczucia), podobna doza egzaltacji i dotykanie tak ulotnej materii – czegoś, co rodzi się pomiędzy wspomnieniem a marzeniem, między tęsknotą a oczekiwaniem. Dziś raczej nie dostaje się takich listów. A może po prostu nie ma już takich mężczyzn?
więcej o Pamięć przechowana w słowach