Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Polub Instytut Kultury

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ludzie, których historie warte są zapamiętania

ludzie

Babcine historie

06.04.2014
Zastanawiając się nad tym co przekaże kolejnym pokoleniom, mam tylko nadzieję, że będzie to równie wartościowa historia mojego życia, jak ta którą zapisała mi babcia. Myślę że jej doświadczenie i nauka są we mnie, i wpływają na to kim jestem. Podobnie jak opowieści jej mamy i jej babci zapisały karty historii naszej rodziny. Sądzę, że jeśli wiemy kim jesteśmy i skąd pochodzimy, to pytanie dokąd zmierzamy nie będzie już niczym strasznym.
więcej o Babcine historie
ludzie

Ścinki

24.03.2014
Babcia lubiła opowiadać historie. Zasypywała nas tymi opowieściami przy różnych okazjach, nie oszczędzając nieznajomych i przygodnych gości. Miała gawędziarskie zacięcie. Było to przecież całkiem niedawno, a jednak ilekroć próbuję się przebić przez warstwy pamięci, gubię wątek. Docierają do mnie jedynie urywki opowiadań, strzępy anegdot, jakieś dalekie echa historii, które – raz puszczone w obieg – rezonują jeszcze w przestrzeni, choć próżno już szukać źródła. Czasami udaje się wyłuskać z tych skrawków jeden w miarę wyraźny obraz. Na przykład taki.
więcej o Ścinki
ludzie

Pamięć przechowana w słowach

10.04.2014
Uważnemu czytelnikowi te epistolograficzne wyznania mogą przypominają nieco te z „Cierpień Młodego Wertera", bliska jest im kreacja podmiotu (młody, zakochany mężczyzna, cierpiący z niemożności spełnienia uczucia), podobna doza egzaltacji i dotykanie tak ulotnej materii – czegoś, co rodzi się pomiędzy wspomnieniem a marzeniem, między tęsknotą a oczekiwaniem. Dziś raczej nie dostaje się takich listów. A może po prostu nie ma już takich mężczyzn?
więcej o Pamięć przechowana w słowach
ludzie

Konfrontacja z przeszłością

23.03.2014
Razem z siostrą postanowiłyśmy wybrać się do babci, która jak każdy człowiek w „słusznym” wieku żyła już głównie przeszłością, dlatego wydobycie rodzinnych historii nie stanowiło żadnego problemu. Dla kobiety, która w tym roku skończy 90 lat nie ma już tematu tabu, nic nie jest wstydliwe, nic nie jest bolesne, nie jest, bo nie ma sensu żeby było.
więcej o Konfrontacja z przeszłością
ludzie

„…ja się zawsze nie mogłam doczekać tego święta Bożego Narodzenia…" - o świętach w czasie okupacji oczami mojej Babci

16.03.2014
W ostatnich miesiącach moją szczególną uwagę przyciągnęły relacje Babci dotyczące II wojny światowej. I chociaż słyszałam je już wiele, wiele razy, to dopiero niedawno dotarło do mnie jaką mają wartość. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że opowiada je najdzielniejsza i najsilniejsza kobieta jaką znam. 87 latka, najstarsza z czwórki rodzeństwa Borowych, 14-letnia łączniczka AK, Główna Księgowa w GUS-ie, szczęśliwa żona, matka trójki dzieci, babcia trójki wnucząt, która przeżyła wojnę, śmierć swoich rodziców, całego rodzeństwa, męża, dwójki swoich dzieci…
więcej o „…ja się zawsze nie mogłam doczekać tego święta Bożego Narodzenia…" - o świętach w czasie okupacji oczami mojej Babci