Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Polub Instytut Kultury

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zwyczaje, czyli przejawy dziedzictwa niematerialnego

zwyczaje

Muzyka kształtująca życie

09.03.2015
Niestety, dość często się zdarza, że takiego rodzaju „informacja" z przeszłości jest postrzegana przez najmłodsze pokolenia jako coś niepotrzebnego i uciążliwego. Tak było i w moim przypadku, jednak dziś tego żałuję.
więcej o Muzyka kształtująca życie
zwyczaje

Słowa które nas kształtują

10.03.2015
Wiele wody w rzece musiało upłynąć zanim znalazłam nowych przyjaciół, musiałam zatem w jakiś sposób zająć swój wolny czas po szkole i tak właśnie zaczęła się moja przygoda z przedmiotem, który zmienił moje życie i ukształtował patrzenie na świat.
więcej o Słowa które nas kształtują
zwyczaje

Wigilie i różne myśli wokół

13.02.2015
Dawniej, gdy nie istniały jeszcze telewizory i komórki, wspólne śpiewanie było najzwyczajniejszą czynnością. Wstawało się, a na ustach „Kiedy ranne wstają zorza", kołysało się dziecko – „Na Wojtusia z popielnika', obierało się kartofle, kisiło kapustę, a na ustach „Chwalcie łąki umajone".
więcej o Wigilie i różne myśli wokół
zwyczaje

W odbiciu szklanej bombki – rzecz o tradycji

12.02.2015
Nieważna staje się praca zawodowa, studia, wszystkie obowiązki inne od domowych i to, że może właśnie teraz ktoś z nas potrzebuje pobyć sam, tak po prostu. To czas dla rodziny.
więcej o W odbiciu szklanej bombki – rzecz o tradycji
zwyczaje

Polskie kolędy

17.03.2015
Po tych strasznych wydarzeniach z 1938 r., w życiu codziennym posługiwaliśmy językiem rosyjskim, lecz w święta bardzo cicho, żeby nikt obcy nie słyszał, śpiewaliśmy razem kolędy. To była nasza tajemnica, to łączyło rodzinę i dawało poczucie jedności.
więcej o Polskie kolędy