Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Polub Instytut Kultury

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zwyczaje, czyli przejawy dziedzictwa niematerialnego

zwyczaje

"Ramię pręż, słabość krusz"

17.02.2016
Komary gryzą uparcie. Te komary dokładnie zapamiętam, bo jeszcze bardziej dokuczliwe się stają, gdy niosę z koleżankami ciężki namiot i cały osprzęt na miejsce podoobozu naszej drużyny. Rozbijamy 4 namioty "dyszki" w kole, żeby stworzyć sobie miesięczny dom. Później przynosimy narzędzia (młotki, siekiery, piły itp.), drewno i zaczynamy budowę. Na pierwszy rzut idą prycze – łóżka. Już wiem, że te moje koleżanki wcale nie kłamały.
więcej o "Ramię pręż, słabość krusz"
zwyczaje

Co mi w duszy gra

17.02.2016
Moja przygoda z muzyką rozpoczęła się gdy moja mama śpiewała z chórem Oratorium Mesjasz G.F Haendla ze słynnym ,,Alleluja". Wtedy poczuła pod piersią pierwszy raz na tyle mocne kopnięcie, że musiała zejść ze sceny za kulisy. Rodzina do dnia dzisiejszego wspomina tę sytuację.
więcej o Co mi w duszy gra
zwyczaje

„o wszystkim pamiętać i wszystko zapomnieć..."

17.02.2016
Podejście i sposób myślenia o fotografii jako o fenomenie utrwalania życia sprawił, że stała się moim dziedzictwem. Zdjęcia porozwieszane na ścianach przywołują wspomnienia, ale też dowodzą, że coś istnieje i jak to wygląda. Rzeczywistość zmienia się stosunkowo szybko. Dla mnie dzięki fotografii dane miejsce pozostaje takie samo na dłuższy czas. Chciałabym aby osoba, która będzie w posiadaniu moich zdjęć za jakiś czas miała tą świadomość i odnosiła się do nich z szacunkiem równym mojemu.
więcej o „o wszystkim pamiętać i wszystko zapomnieć..."
zwyczaje

Jak to się robi na Śląsku Opolskim, czyli śląskie tradycje i zwyczaje ślubne

17.02.2016
Niektórzy mogą uznać śląskie wesele za kiczowate. To całe przebieranie się i bałaganienie w polter, czy popiskiwanie drużyny na weselu to przecież ani mądre, ani poważne. Jednak ludzie bawią się tak od wieków. I dla nas inne wesela, te dystyngowane i sztywne nie są weselami. Ślązacy w wesele chcą się weselić. Lubimy te nasze zwyczaje, i wiem, że będziemy je kultywować jeszcze przez długi czas.
więcej o Jak to się robi na Śląsku Opolskim, czyli śląskie tradycje i zwyczaje ślubne
zwyczaje

Muzyczne inspiracje

17.02.2016
Gdy miałam 15 lat mój tato zapytał mnie, czy nie chcę z nim wyjechać na kilka dni na wakacje, nad morze na muzyczny festiwal. Niedługo miałam kończyć gimnazjum i pomyślałam, że to dobry pomysł, aby tak zacząć wakacje przed pójściem do liceum. Nie do końca wiedziałam, czym był festiwal, na który chciał mnie zabrać. Wiedziała, że odbywał się nad polskim morzem i że moja starsza siostra jeździła tam z zamiłowaniem.
więcej o Muzyczne inspiracje