Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Polub Instytut Kultury

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zwyczaje, czyli przejawy dziedzictwa niematerialnego

zwyczaje

Wierność korzeniom - wyzwaniem XXI wieku

06.04.2014
Moim małym dziedzictwem jest wszystko to, co pozostawili po sobie moi dziadowie i inni mieszkańcy wsi leżajskiej, czyli to, czym żyłam przez wszystkie lata i czym żyję teraz i czym mogę się chwalić. Również to, co zebrane i udokumentowane zostało przez moja mamę – Małgorzatę Kula – wszystkie widowiska, pieśni. To co w swoim repertuarze posiada zespół „Folusz".
więcej o Wierność korzeniom - wyzwaniem XXI wieku
zwyczaje

Piosenki ludowe codziennego użytku

20.03.2014
Moje dziedzictwo może wydawać się zbyt powszechne i mało interesujące, gdyż oprócz mnie jeszcze około 14 milionów osób na Węgrzech i poza ich granicami uznaje te same piosenki ludowe za swoje – ale ja z tego tylko się cieszę, przynajmniej istnieje coś, co na pewno łączy mnie z innymi rodakami mieszkającymi na drugim końcu świata, jeśli tym łącznikiem już nie może być wspólny język.
więcej o Piosenki ludowe codziennego użytku
zwyczaje

Duszonki, czyli najlepsza z regionalnych potraw

11.03.2014
Historia tej potrawy jest owiana legendą. Sięga czasów, kiedy w Kozach mieszkał jeszcze hrabia. Jego pracownicy po skończonych wykopkach byli bardzo głodni. Rozpalili więc ognisko i usmażyli w nim ziemniaki owinięte w liście kapusty. Zapach potrawy przyciągnął właściciela terenu, który w takim stopniu zachwycił się jej smakiem, że nie ukarał chłopów za zabranie pożywienia.
więcej o Duszonki, czyli najlepsza z regionalnych potraw