Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Polub Instytut Kultury

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zwyczaje, czyli przejawy dziedzictwa niematerialnego

zwyczaje

Odrobina ulotnej magii

23.11.2014
Największym i najbardziej wartościowym dziedzictwem jest moja rodzina. Dziedzictwem są także muzyka, festiwale, pierogi, święta spędzane z czternastoma osobami, gra w pokera i rozmowy wieczorne przy liście trójkowej.
więcej o Odrobina ulotnej magii
zwyczaje

Święto Wniosny – mój Nowy Rok

06.04.2014
Chociaż od trzech lat studiuję w Polsce i nie świętuję Chińskiego Nowego Roku z rodziną i przyjaciółmi, to jednak wspólna pamięć o tym święcie nadal jest dla mnie znacząca i nie mogłabym o tym zapomnieć. To jest mój skarb i moje dziedzictwo.
więcej o Święto Wniosny – mój Nowy Rok
zwyczaje

Wszystko gra, czyli muzyczna opowieść o moim dziedzictwie

06.04.2014
Mam jednak coś, co powoduje, że moje życie jest harmonijne, co uwrażliwia mnie na dysonanse i zachęca do pochylania się nad każdą ćwiartką życia: muzyka. Swoją przygodę z muzyką rozpoczęłam, gdy moja mama była w 4 miesiącu ciąży i grała rolę w teatrze muzycznym. Nie da się ukryć, że z mlekiem zostałam nakarmiona miłością do śpiewu, opery, instrumentów, dźwięków wydawanych przez wszystko, co żyje i co trzeba ożywić pracą ludzkich rąk. Mój tato jest dyrygentem, odkąd pamiętam pokazywał mi, jak grać na pianinie, uczył taktować.
więcej o Wszystko gra, czyli muzyczna opowieść o moim dziedzictwie
zwyczaje

Wierność korzeniom - wyzwaniem XXI wieku

06.04.2014
Moim małym dziedzictwem jest wszystko to, co pozostawili po sobie moi dziadowie i inni mieszkańcy wsi leżajskiej, czyli to, czym żyłam przez wszystkie lata i czym żyję teraz i czym mogę się chwalić. Również to, co zebrane i udokumentowane zostało przez moja mamę – Małgorzatę Kula – wszystkie widowiska, pieśni. To co w swoim repertuarze posiada zespół „Folusz".
więcej o Wierność korzeniom - wyzwaniem XXI wieku
zwyczaje

Piosenki ludowe codziennego użytku

20.03.2014
Moje dziedzictwo może wydawać się zbyt powszechne i mało interesujące, gdyż oprócz mnie jeszcze około 14 milionów osób na Węgrzech i poza ich granicami uznaje te same piosenki ludowe za swoje – ale ja z tego tylko się cieszę, przynajmniej istnieje coś, co na pewno łączy mnie z innymi rodakami mieszkającymi na drugim końcu świata, jeśli tym łącznikiem już nie może być wspólny język.
więcej o Piosenki ludowe codziennego użytku