Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Polub Instytut Kultury

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Przedmioty, w których zaklęte są historie

przedmioty

Talerze babci Stefy

17.02.2016
W kredensach, za szybkami leżą ułożone niczym w witrynach sklepowych zastawy obiadowe do kawy czy herbaty... Chwila! – myślę – i szybko otwieram szafkę z pnącą się górą talerzyków ozdobionych złotym paseczkiem, z niewielkim kwiatowym motywem. Wszyscy w domu znamy te talerze bardzo dobrze. Nie są szczególnie ładne. Na gust mojej mamy wypadają chyba nawet mniej niż średnio, a jednak to jedyny zestaw do deserów wyciągany na szczególne okazje
więcej o Talerze babci Stefy
przedmioty

Kuchenne historie

18.03.2015
Słowa, że kuchnia jest sercem domu, brzmią jak banał, ale jakkolwiek by nie brzmiały, są bardzo prawdziwe. Może nie wszędzie, ale w moim rodzinnym domu na pewno. (…) W kuchni są dwie rzeczy, które przyciągają wzrok - stary stół oraz okazała kaflowa kuchnia.
więcej o Kuchenne historie
przedmioty

Mój mały maluch

10.03.2015
Niedościgniony cud motoryzacji. Auto, na którym do tej pory wzorują się największe marki świata, tworząc jego nieudane podobizny. Kochany przez miliony Polaków. To nieprawda, że w wersji bez zderzaków mieści się do windy, a pod maską znajduję się silnik od odkurzacza. To auto naprawdę jest cudem techniki, co twierdzę bijąc się w pierś z pełnym przekonaniem.
więcej o Mój mały maluch
przedmioty

Biały obrus z adamaszku

10.03.2015
Moje dziedzictwo to z pozoru kawałek zwykłej białej tkaniny – nieco zniszczony już obrus, przeważającą część roku tkwiący w kuchennej szufladzie. Równocześnie jednak jest to kilkadziesiąt lat historii i bardzo długa droga przebyta z Wołynia do Niemiec, przez "Ziemie Zachodnie”, aż do mojego miasto rodzinnego – Jeleniej Góry.
więcej o Biały obrus z adamaszku
przedmioty

Tajemnice starego biurka

10.03.2015
Jak miło w ciepłym pokoju, przy lampce z dala od zimnych kropel deszczu i zawieruchy. Deszcz układa na szybach mozaikę z kropli, spływają w dół łącząc się ze sobą w małe strumyczki, a te dalej w większe…. I nagłe olśnienie. Dziedzictwo nie od razu jest wielkie, powstaje z mniejszych.
więcej o Tajemnice starego biurka