Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Polub Instytut Kultury

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Przedmioty, w których zaklęte są historie

przedmioty

Rodzinne fotografie. Zastygłe obrazy – żywe dziedzictwo

18.02.2016
"To ja!" z dumą oświadcza mój mały kuzyn widząc się na zdjęciu. "Byłem wtedy bobaskiem", dodaje, a ja z uśmiechem patrzę na jego wciąż dziecięcą twarz. Oglądamy zdjęcia w jego albumie rodzinnym. To jego mama, to tata, a tutaj nawet ja, już zupełnie do siebie nie podobna. Największe salwy śmiechu wywołują zdjęcia jego rodziców: ze ślubu i te wcześniejsze. Tata jako bobas, chociaż nierozpoznany, budzi zdumienie i równie głośne okrzyki zadowolenia.
więcej o Rodzinne fotografie. Zastygłe obrazy – żywe dziedzictwo
przedmioty

W szkle zaklęte dziedzictwo

17.02.2016
Mój praprapradziadek, pracując w polu, na Kielecczyźnie, zauważył chłopaka, który pędził na koniu i wzywał pomocy. Scena wyglądała dość dramatycznie. Dziadek rzucił się na pomoc i zatrzymał zwierzę. Okazało się, że wystraszony chłopiec był synem wysoko postawionego urzędnika, mieszkającego nieopodal.
więcej o W szkle zaklęte dziedzictwo
przedmioty

Talerze babci Stefy

17.02.2016
W kredensach, za szybkami leżą ułożone niczym w witrynach sklepowych zastawy obiadowe do kawy czy herbaty... Chwila! – myślę – i szybko otwieram szafkę z pnącą się górą talerzyków ozdobionych złotym paseczkiem, z niewielkim kwiatowym motywem. Wszyscy w domu znamy te talerze bardzo dobrze. Nie są szczególnie ładne. Na gust mojej mamy wypadają chyba nawet mniej niż średnio, a jednak to jedyny zestaw do deserów wyciągany na szczególne okazje
więcej o Talerze babci Stefy
przedmioty

Kuchenne historie

18.03.2015
Słowa, że kuchnia jest sercem domu, brzmią jak banał, ale jakkolwiek by nie brzmiały, są bardzo prawdziwe. Może nie wszędzie, ale w moim rodzinnym domu na pewno. (…) W kuchni są dwie rzeczy, które przyciągają wzrok - stary stół oraz okazała kaflowa kuchnia.
więcej o Kuchenne historie
przedmioty

Mój mały maluch

10.03.2015
Niedościgniony cud motoryzacji. Auto, na którym do tej pory wzorują się największe marki świata, tworząc jego nieudane podobizny. Kochany przez miliony Polaków. To nieprawda, że w wersji bez zderzaków mieści się do windy, a pod maską znajduję się silnik od odkurzacza. To auto naprawdę jest cudem techniki, co twierdzę bijąc się w pierś z pełnym przekonaniem.
więcej o Mój mały maluch