Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Polub Instytut Kultury

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Przedmioty, w których zaklęte są historie

przedmioty

Zegar Dziadka

09.04.2016
Jest taki zegar, którego tykania nigdy nie słyszałam. Drewniany, z białą tarczą i czarnymi cyframi na jej blacie. Odkąd pamiętam wisi na ścianie w przedpokoju mieszkania moich dziadków.
więcej o Zegar Dziadka
przedmioty

„Niewierny Tomasz z Kujaw"

09.04.2016
Na ścianie w moim rodzinnym domu wisi obraz – w tym samym miejscu od dwudziestu lat. Będąc dzieckiem nigdy nie zastanawiałam się, jak się tam znalazł, skąd wzięli go moi rodzice, co przedstawia.
więcej o „Niewierny Tomasz z Kujaw"
przedmioty

Nowe sytuacje

09.04.2016
Przyznam się zupełnie szczerze, że zrealizowanie tego zadania przez długi czas wydawało mi się niewykonalne. Mimo, że moja rodzina posiada korzenie jeszcze w czasach świetności polskiej szlachty, znalezienie przedmiotu lub tradycji będącej mym osobistym dziedzictwem nie przynosiło żadnego efektu.
więcej o Nowe sytuacje
przedmioty

– Kto Ty jesteś? – Polak mały. – Jaki znak Twój? – Orzeł Biały…

09.04.2016
Od tych paru lat nie było ani jednego miesiąca, w tym ktoś nie zapytałby się mnie: „Ale dlaczego?". Ja wtedy uśmiecham się i pytam: „A dlaczego Ty zwróciłeś na to uwagę?".
więcej o – Kto Ty jesteś? – Polak mały. – Jaki znak Twój? – Orzeł Biały…
przedmioty

Alibi na szczęście…

09.04.2016
Pochłonięta zadumą nad czynnikami kształtującymi moją osobowość rozejrzałam się po swoim pokoju – zgodnie z utartym stereotypem, że otoczenie mówi o człowieku wszystko – i… znalazłam! Spojrzałam na rozłożoną na komodzie k o r o n k o w ą s e r w e t ę, którą dostałam od babci kilka lat temu – w dniu przeprowadzki do Krakowa. W jednej chwili myślami powróciłam do babcinego domku na wsi.
więcej o Alibi na szczęście…