"Moje dziedzictwo" - idea

Co może łączyć akordeon, piętę Lenina, maszynę do szycia i przepis na chleb? Wszystkie one mogą być dziedzictwem. 

Dziedzictwo – pojęcie nieco patetyczne, dumne i niezbyt modne, dla niektórych wręcz nudne. W pierwszym odruchu kojarzone prawdopodobnie z dziedzictwem narodowym: Wawelem, pomnikami, może Chopinem i Wieliczką, wycinankami łowickimi... 
 
Immanentną cechą dziedzictwa jest stosunek współczesnych do zwyczaju, obiektu, miejsca, osoby. Co jednak łączy nas z wyżej wymienionymi jego przejawami? Na pewno wspólna historia i wspólne korzenie, ale czy to narodowe dziedzictwo jest „nasze", czy może „moje"? O czym Ty będziesz opowiadać wnukom, co im przekażesz?
 
Twoje dziedzictwo osobiste, własne, czasem nieduże, czasem fragmentaryczne; czasem symbolicznie zaklęte w drobnym przedmiocie czy zwyczaju, przekazywanym w rodzinie od pokoleń; łączący Cię z tym, czego już nie ma. Czym jest Twoje dziedzictwo?
 
Pytanie to zadano w ramach przedmiotu Ochrona i zarządzanie dziedzictwem kulturowym studentom Instytutu Kultury. Udzielone w formie eseju odpowiedzi wymagały zastanowienia się nad sobą, swoją rodziną, przeszłością i stosunkiem do niej i wybraniem czegoś, co uważamy za cenne. 
 
Wbrew pozorom niekiedy to zadanie okazywało się bardzo trudne.
 
Eseje tu publikowane są subiektywnym wyborem najciekawszych i przyporządkowane zostały tematycznie do następujących kategorii: miejsca, ludzie, zwyczaje i przedmioty.
 
Zapraszamy do lektury.
 
Koordynatorzy projektu:
 
2019/2020 – dr Weronika Pokojska, dr Agnieszka Konior (strona internetowa)
 
2018/2019 – mgr Weronika Pokojska, mgr Agnieszka Konior (strona internetowa)
 
2017/2018 – mgr Michał Murzyn, mgr Weronika Pokojska, mgr Agnieszka Konior (strona internetowa)
 

2016/2017 – dr Joanna Dziadowiec, mgr Jarosław Klaś, mgr Michał Murzyn, mgr Weronika Pokojska, mgr Agnieszka Pudełko

2015/2016 – dr Joanna Dziadowiec, mgr Jarosław Klaś, mgr Michał Murzyn, mgr Weronika Pokojska, mgr Agnieszka Pudełko, mgr Marta Sukiennik

2014/2015 – mgr Jarosław Klaś, mgr Kamil Kutowicz, mgr Weronika Pokojska, mgr Agnieszka Pudełko, mgr Marta Sukiennik

2013/2014 – mgr Jarosław Klaś, mgr Kamil Kutowicz, mgr Weronika Pokojska, mgr Agnieszka Pudełko

Polub Instytut Kultury